Kocaeli’de işçilerin yüzde 40’ı antikorlu çıktı

ÇOK CİDDİ ARTIŞ VAR

Koronavirüs pandemisinin ortaya çıkmasının ardından Haziran 2020’de başlayan antikor testlerinde ekim ayına kadar toplumsal bağışıklık için umut verici gelişmeler olmazken, nisan ayı verileri ile toplumsal bağışıklığa ülkenin yaklaştığını gösteriyor. Özel hastanelerin ve firmaların Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) tarafından yapılan antikor ve PCR testlerinde son günlerde pozitif oranları yükselmeye başladı. Ocak ayından 14 Nisan’a kadar yapılan antikor testlerinde pozitif oranı yüzde 40 olurken, bu oran her geçen gün yükseliyor. Ekim ayında antikor oranı yüzde 12,4 oranındaydı.

EKİM AYINDAN BERİ YÜKSELİŞTE

Türkiye genelinde kasım ve aralık ayında günlük vaka oranlarının 30 binin üzerine çıkmasının ardından alınan tedbirlerle vaka oranları 5 bin bandına indirildi. Ancak mart ayında başlayan kontrollü normalleşme dönemi ile birlikte yeniden vaka oranları arttı ve 60 binin üzerine çıktı. Her geçen gün artan vaka oranları ile birlikte toplumsal bağışıklık oranı da artıyor. Özel firmaların fabrikalarda ve iş yerlerinde yaptırdığı antikor testlerinde kasım ayında çalışma hayatında antikor oranı yüzde 12,4 oranındaydı.

300 FİRMADA YAPILDI

Ocak ayından 14 Nisan’a kadar yapılan testlerde son 3,5 ayda antikor oranlarının ne kadar ciddi düzeyde arttığını gösteriyor. 3,5 ayda 300 firmada yapılan 4 bin 650 antikor testlerinin 1860’ı pozitif çıktı. Yüzde 40’a tekabül eden oran toplumsal bağışıklık için ciddi önem taşıyor. Aynı dönemde 910 firmada yapılan 36 bin PCR testlerinde 830 pozitif vaka çıktı. Yüzde 2,30’a denk gelen bu oranda işçilerin büyük bölümü hiç semptom göstermiyor.

ARTIŞ ORANI YÜKSELİYOR

3,5 aylık dilimde antikor oranlarının yükselişinin, günlük vaka oranlarının 60 binin üzerine çıkması ile birlikte nasıl bir ivme kazandığı 1 ile 14 Nisan arasında yapılan taramalarda ortaya çıktı. 1-14 Nisan tarihlerinde 60 firmada yapılan 810 antikor testinde 280 pozitif vaka çıktı. 14 günde yapılan testlerde bağışıklık oranı yüzde 34,37 olması son vaka artışı ile birlikte bağışıklığın da hızla arttığını gösteriyor.

SEMPTOMSUZLAR YÜZDE 60

Kocaeli’de vaka sayılarının günlük 1500’ün üzerine çıkması ile birlikte fabrikalarda yeniden yaygın teste geçildi. 1-14 Nisan tarihleri arasında antikor testleri dışında fabrikalarda semptomsuz vakaların yakalanması ve fabrikalarda virüsün yayılım hızını azaltmak amacı ile PCR testleri yapılmaya başlandı. 14 günde 255 firmada yapılan 11 bin PCR testinde 375 pozitif vaka tespit edildi. Yüzde 3,43 oranındaki pozitif vaka oranının yüzde 60’ına yakınının semptomsuz olması dikkat çekti.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIĞA RAMAK KALDI

Fabrikalarda yapılan testlerde elde edilen sonuçlar kent geneline oranlandığında aslında Kocaeli’de virüse yakalanma oranlarını da yaklaşık olarak elde etmek mümkün. Ocak ve 14 Nisan arasında yapılan 4 bin 650 test üzerinden 1 milyon 997 bin 258 olan il nüfusu ile oranlandığında Kocaeli’de 800 bin kişinin virüs ile temas ettiği düşünülüyor. Yüzde 40’lık bağışıklığa denk gelen bu oran kısa zamanda Kocaeli’nin toplumsal bağışıklığı elde edebileceğini gösteriyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/6949394/kocaelide-iscilerin-yuzde-40i-antikorlu-cikti