Vali Yavuz’dan Hıdrellez mesajı

Kültürlerin bir milleti ayakta tutan ve aidiyet hissiyle fertleri birbirine bağlayan en önemli unsur olduğunu belirten Yavuz, Yeryüzünde var olduğu günden beri, sahip olduğu kültür değerlerini gittiği her coğrafyaya taşıyan Aziz Türk Milleti, tarih boyunca bu zenginliğini korumuş ve nesilden nesile aktararak günümüze kadar ulaştırmıştır” dedi.

DOĞAYI SEVME, SAYGI DUYMA VE ONU KORUMAYI HATIRLIYOR

Geleneklere uygun olarak her yıl 6 Mayıs’ta kutlanan, yüzlerce yıllık zengin birikiminin en güzel örneklerinden biri olan Hıdırellez Bayramı’nın esas itibariyle bizlere doğayı sevmeyi, ona saygı duymayı ve onu korumamız gerektiğini hatırlattığını aktaran Vali Yavuz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“- Hıdrellez, ayrıca insanlar arasında birlik ve beraberliği de pekiştirerek, hoşgörü ortamının temininde önemli bir rol oynamaktadır. 

Kültürümüzde dini ve milli günlerin yanı sıra insan hayatını yakından etkileyen önemli doğa hareketleri; baharın gelişi olarak kutlanan, Anadolu’da da yazın başlangıcı olarak kabul edilen Hıdırellez Bayramının temeli olmuştur.

HOŞGÖRÜ OLDUĞU SÜRECE BARIŞ VE HUZUR ARTAR

Aziz Milletimizi oluşturan yapı taşları arasındaki harç konumundaki bu güzel adetlerimizin en küçük bir ayrıntısının bile yaşatılması ve kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Medeniyetler ve kültürler arasında hoşgörü olduğu sürece dünyadaki barış ve huzurun çok daha iyi olacağı düşüncesiyle, siz Kocaelili hemşerilerimizin dostluğu, kardeşliği pekiştiren ve doğa sevgisini bizlere hatırlatan Hıdırellez Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7052833/vali-yavuzdan-hidrellez-mesaji