KSO tesis binası 2021 sonu bitecek

İNŞAAT DURMUŞTU 

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, oda bünyesine kazandırmak istediği tesis binası çalışmalarına yaklaşık dört yıl önce başlamıştı. Mevcut eski tesis binası yıkılıp aynı yere yeni tesis binası yapılması için proje çizimleri tamamlanmıştı. Tesisin yapılacağı alanın zemini balçık olması nedeniyle kazıklar çakılacaktı. Kazık çakma çalışmaları başlarken, inşaat son anda durduruldu. Binanın altında, batı bölgesindeki sanayi tesislerine Yuvacık Barajı’ndan su taşıyan boru hatlarının geçtiği son anda fark edildi. Kazık çakma işlemi durdu ve boruların deplase işleri başladı. İş uzadı, tesis inşaatı yapımı gecikti.

PROJE REVİZE EDİLDİ  

Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, tesis inşaatının durma gerekçesini gazetemize şöyle açıklamıştı: “Tesis projesi çizilmiş, ruhsatımızı almış ve tüm yasal izinler almıştık. Paramız hazırdı. Tesis inşaatı zemin iyileştirmesi için bir ile anlaştık. Firma bölgeye gelerek kazık çakma işlemine başladı. Kazık çakma işlemi sürdüğü sırada bizden kaynaklanmayan sıkıntılar yaşadık. En büyük sıkıntı da inşaat alanı ile idari oda binası arasında 2 metre 20 santim çapında Yuvacık hattının su boruları çıktı. Bu nedenle projeyi revize ettik."

BİNA YÜKSELMEYE BAŞLANDI

Binanın altından geçen boru hatlarının yerleri değiştirildikten sonra inşaat çalışmalarına geçtiğimiz aylarda yeniden hız verildi. Zemin güçlendirildi, binanın altından çıkan su sızıntısı teknolojik yöntemlerle kurutuldu. Eksi katta kapalı otopark yapıldı. Zemin katın betonarme kolanları yapıldı. Betonarme kolonların üzerinden üç katlı olan çelik konstrüksiyon direkleri monte edildi. Montaj çalışmaları devam ediyor.

EXPO MERKEZİ OLACAK

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, tesis binasını çok amaçlı olarak kullanacaklarını gazetemize açıkladı. Zeytinoğlu açıklamasında şunları ifade etti: “Tesis binamız zemin ile birlikte 4 kattan oluşuyor. Birinci katını sanayi odamızın kullanımında olacak, orada EXPO tarzında fuarları yapabileceğimiz bir alan olacak. Bu alan ikili görüşmelerimizi ve toplantılarımızı da yapabileceğiz.

ÜST KATLAR KİRALANACAK

Binanın diğer katlarını ise kiraya vermeyi planlıyoruz, ofis binaları olarak bankalara vermeyi planlıyoruz. Bizim projemiz EXPO merkezi olarak adlandırılıyor. Bizim bir meslek grubunun 20-30 kişilik, ikili iş görüşmeleri yapabileceği bir alan olacak. Her toplantıya uygun bir mekân yapılıyor. Oturma alanları bulunacak, ayakta kokteyl yapılabilecek olan alanlar da olacak. Sosyal tesisimizi sadece iş dünyasına değil, devletimizin de kullanımına açacağız. Salgın sürecinin bitmesi ve normal hayatın yeniden başlanacağı önümüzdeki yıllarda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu gibi organizasyonları da tesisimizde yapılabilecek. Tesis binamızı 2021 yılı sonlarında bitirmeyi hedefliyoruz."

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7061554/kso-tesis-binasi-2021-sonu-bitecek