Kandıra’ya fındıktan 10 milyon TL nakit girişi

Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, alan bazlı fındık desteklemelerinin ödenmesi dolayısıyla devlet yöneticilerine teşekkürlerini iletti. Kendisine ait sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yapan Çetin, şunları dile getirdi:

“Özellikle şu günlerde tüm çiftçilerimiz ekim dikim zamanında nasıl, nereden para bulacağını kara kara düşünürken sağolsun ki devletimiz yine elimizden tutup tarıma tutunabilmemiz için bizlerin bu zor günlerde yanınızda olup alan bazlı fındık desteklemelerini çiftçilerimizin hesaplarına aktarmaya başlamıştır. Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınına rağmen önce süt ve buzağı, sonrasında mazot ve gübre, devamında yem bitkisi, şimdi de fındık alan bazlı desteklerinin ödenmesi çiftçilerimizin yüzünü güldürmüştür.

Ziraat Odası olarak devletimiz bizlerden bir teşekkürü hak etmiştir. İlçemize fındık desteklemeleri ile 10 milyon TL’nin üzerinde nakit girişi olmuş, ödemenin yapılması ve en çok ihtiyacımız olduğu özellikle bu zamanda yapılması gerçekten alkışlanacak bir durumdur.

Bu anlamda emeği geçen kamu personellerimiz ve siyasetçilerimize de ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bunun yanında bir gerçeği de atlayamayız. Tarımda girdi maliyetlerinin bir önceki yıla nazaran yüzde yüz artmasının sebepleri çok iyi analiz edilmelidir. Tarımda maliyet artışının yanında inşallah destek ödemesi artışlarına gereken önem verilirse tarımda üreten gerçek çiftçilerimizin yüzü gülecek, üretimde ekonomiye katkımız daha fazla olup dışa bağımlılığın önüne geçilmiş olacaktır. Son üç yıldır aynı olan fındık alan bazlı destekleme ücretinin aynı kalması ayrıca bizleri üzmüştür. Özellikle unutulmasın ki milli ekonomin temeli tarımdır. Tarımda yok olan ülkeler başka ülkelerinin sömürgesi olmaya, dilenmeye mahkum olmuşlardır.”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Perde Arkası bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7190508/kandiraya-findiktan-10-milyon-tl-nakit-girisi