Belsa esnafı zor durumda

TAM TOPARLANIYORLARDI…

Belsa İş Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fadime Coşkun, Belsa İş Merkezi’ndeki esnafın durumunu ve beklentilerini anlattı. Pandemi döneminde Belsa esnafının da zora düştüğünü belirten Fadime Coşkun şunları söyledi: “Belsa İş Merkezi esnafları olarak pandemi sürecini çok zor geçiriyoruz, tam toparlanmaya başladık derken bu sefer de tam kapanma kararı çıktı ve tam kapanma bizim için çok ağır oldu. Tam kapanma sürecinde yalnızca medikal, eczane ve marketler açık kalabildi. İş merkezimizin içerisindeki görevli personelimiz işlerine devam etti ama kısa çalışma ödeneğine tabi olarak çalışabildiler. Tam kapanma sürecinin ardından yeniden dükkanlarımızı açtık, şimdilik çalışmamızda bir sıkıntı yok ama aidatları toplamakta zorlandık, zorlanmaya da devam ediyoruz.

ESNAFIN DESTEĞE İHTİYACI VAR

Tam kapanma sürecinde ve içerisinde bulunduğumuz süreçte esnaflarımıza yardımcı olabilmek için bazı çalışmalar gerçekleştirdik. Esnafımıza yardımcı olabilmek için mayıs ve haziran ayı aidatlarının yarısını almayı yönetim kurulu olarak kararlaştırdık ama yine de esnafımızın desteğe ihtiyacı var. Tam kapanma sürecinde malum esnaflarımızdan aidatlarını ödeyemeyenler oldu, bakıldığında kafeler olduğu gibi kapalı ve normalde üç katlı olan Belsa İş Merkezi üst katın tamamıyla kapalı olmasından dolayı iki kata düşmüş durumda. Kafelerde çalışanların iş aradıklarını duyuyoruz.

632 DÜKKAN BULUNUYOR: Belsa İş Merkezi’nde 632 dükkan var. Ancak esnafların hemen hemen hepsi zor durumda, çünkü pandemi onları da olumsuz anlamda etkiliyor.

BÜYÜKŞEHİR DESTEK VERDİ

İçerisinden geçmekte olduğumuz dönemde ve tam kapanmada bazı esnaflarımız Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 41 Kart desteğinden yaralandı. Belsa İş Merkezi esnaflarımızdan bazıları gelir kaybı desteğinden de yararlandı. Bu dönemde yine Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği bin liradan yararlanan esnaflarımız var ama 3 bin lira kira ödüyor, yine Allah razı olsun ama üç aylık kirası 9 bin lira yapıyor. En son açıklanan hibeden yararlanabilecek olan esnaflarımız için araştırma yaptıktan sonra kendilerine bilgi vereceğiz, girişlere asacağız.

GENEL KURUL YAPILAMADI

Belsa İş Merkezi Yönetimi olarak iki sefer seçim kararı aldık fakat ikisinde de koronavirüs ile mücadele kapsamında kararlara takıldık. İlk seçim yapma kararını mart ayında alırken, ikinci seçim kararımızı da nisan ayında aldık ama ikisinde de kısıtlamalar nedeniyle genel kurulumuzu yapamadık. Genel kurulumuzu yapmak için çabaladık ama şimdi de önümüzü göremediğimiz için karar alamıyoruz. Aynı yönetim olarak devam etmek isteriz, esnaf da memnun. Pandemi sürecinde elimizden geleni yaptık, kendim de esnaf olduğum için arkadaşlarımı çok iyi anlıyorum.”

FADİME COŞKUN: Belsa İş Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fadime Coşkun, yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7210330/belsa-esnafi-zor-durumda