Doğru, amaç ve niyet belli!

Hekimoğlu Trabzonspor kulübü bugünkü maçın hakeminin Özgür Yankaya olarak açıklanması sonrasında sosyal medya platformundan, “ Kocaelispor maçımızın hakemi geçen yıl Play-Off’da Sancaktepe maçında bizi katleden ÖZGÜR YANKAYA. Amaç, niyet ve sonuç belli. Asla bu hakemi kabul etmiyoruz TFF” paylaşımı yapmış ve söz konusu penaltı pozisyonunun görüntüsünü de yayınlamış.

PENALTIYI YARDIMCI VERİYOR

Dikkatle izledim pozisyonu. Trabzon’daki maçta maçın 60. Dakikasında 1-0 önde olan konuk takım korner kullanıyor. Kale önündeki hava topu mücadelesinde arkadaki 10 numaralı oyuncu müdahale sonrasında kendini yere atıyor. Pozisyon tartışmaya açık. Penaltı verilebilir, verilmeyebilir. Öyle skandal bir karar asla değil. Hadi diyelim ki, Hekimoğlu Trabzonlular tepkilerinde haklı, uyduruk bir penaltı çalındı. İyi de pozisyonun devamını izlediğimizde orta hakem Özgür Yankaya çok net oyunu devam ettiriyor, penaltı vermiyor. Ne zaman ki yardımcısı işaret edip onu uyarıyor sonra beyaz noktayı gösteriyor.

ALGI YARATMAK, BASKI ALTINA ALMAK İÇİN

Yani penaltıyı veren Yankaya değil, yardımcı hakem. Başka bir anlamda Hekimoğlu Trabzon’u Özgür Yankaya değil, yardımcısı Osman Gökhan Bilir yakıyor. Bugünkü maça aynı yardımcı atanmış olsa, Hekimoğlu Trabzon kendine göre skandal atama tepkisi gösterebilir, haklı olabilirdi. Ki, bugünkü maçın triosunda o hakem yok. Gerçek bu kadar açıkken Karadeniz ekibinin bugünkü maç öncesinde bu paylaşımı yapmasında açıklamalarında itiraf ettikleri gibi amaç ve niyet belli! Tamamen algı yaratmak, hakemi baskı altına almak.

ÇÜNKÜ TAKIMLARINA GÜVENMİYORLAR

Ki, geçmişe baktığımızda Özgür Yankaya’nın Kocaelispor’u katlettiği maçlar vardır. Aslında bugünkü atama Yeşil-Siyahlı ekibimizin aleyhinedir. Kocaelispor yönetimi geçmişteki skandal kararlarını gündeme getirip Özgür Yankaya üzerinden algı yaratmaktan kaçınırken, Hekimoğlu Trabzon’un orta hakemle ilgili olmayan tartışmalı bir penaltı kararı için yangın yapması takımlarına olan güvensizliğin, hakemden yardım beklemesin, medet ummasının bir işareti.

Umuyorum ki, Özgür Yankaya ev sahibi kulübün paylaşımından etkilenmez, adil, adam gibi bir yönetim gösterir, bugünkü maçı sahada hak eden kazanır.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7213088/dogru-amac-ve-niyet-belli