Sigorta, sigortanızdır

Tümay Mercan
Tümay Mercan

Sigorta yaptırmak ile çok barışık bir toplum değiliz. Sigortaya verilecek küçük primleri gözümüzde büyütüp beklenmedik nahoş durumlarla karşılaşınca ya daha büyük bir zarara gireriz ya da devlet yardım etsin diye bekleriz.

Ayvalık’ ta yakın zamanda yaşanan fırtına üzücü, maddi hasarı yüksek bir afet oldu. Batmış ve parçalanmış tekneler, darmaduman olmuş bahçeler, yıkılan ağaçlar herkesin görünce üzüldüğü bir durum.  Ayvalık’a geçmiş olsun. Herhalde artık tekneler için uygun ve yeterli barınak da yapılır.

Fırtına sonrası görüntülerde aklıma ilk gelen hasara uğramış ne varsa “acaba sigortası var mı?” sorusu oldu.

Sigortası varsa sigorta hasarı karşılayacak,  mal sahipleri zararlarını tazmin edecekler. Sigorta yoksa, bir afet durumu olduğu için devletten yardım istenecek.

Devletimiz bu tür durumlarda vatandaşa destek oluyor. Çok şükür güçlü bir devletimiz var. Ama o kadar çok olumsuz olaylar üst üste geliyor ki hangi birine yetişilecek. İklim değişiklikleri de göz önüne alınırsa demek ki vatandaş olarak da önlem alınması gerekiyor. Üstelik devlet yardımları sonuç olarak hepimizin vergilerinden oluşuyor.

SİGORTA ÖNLEMDİR

Sigorta sistemi tam da burada devreye giriyor. Biliyorum sigorta sektörü yıllardır sigortanın faydalarını anlatmaya çalışıyor. Bu konuda birçok yol denediler. Bir iletişim uzmanı olarak hala farklı yolların olduğunu da söylemeliyim. Yıllar önce İstanbul Umum Sigorta’da çalıştığım dönemlerden bu yana sigorta sektörü takibimde.

Türkiye’de güçlü, bilinçli, bilgili, sistemli ve inovatif bir sigorta sistemi var. Zaten dünyada sigorta sistemi güçlüdür. Reasürans sistemi ile sigorta şirketleri de sigortalıdır.

Hal böyle iken ülkemizde sigortacılar toplumu sigorta konusunda ikna etmede hala zorlanıyorlar. Oysa birçok konuda çeşitli sigortalar var. Yenileri de oluşturulabiliyor.

SİGORTA YAPTIRMAK ÖNGÖRÜ GEREKTİRİR

Sigorta;  “önceden ödenen prim karşılığında, bir kimsenin ya da bir şeyin herhangi bir yönden ilerde karşılaşabileceği zararı gidermek için, bu işle uğraşan bir kuruluşla yapılan bağlantı sözleşmesi” olduğuna göre, öngörülemeyen durumları öngörme yetisi gerekiyor sigorta yaptırmak için.

İşte toplumda bu konu biraz eksik sanki. Öngörü kabiliyetimiz yüksek olsa memlekette bu kadar iş kazası da olmazdı herhalde. Yani toplumsal bir bilinçsizlik söz konusu.  

Sigorta acenteleri veya poliçeleri konusunda etik olmayan uygulamalar sektöre güvensizlik oluştursa da doğru ve ahlaklı çalışanlar çoğunlukta. Sigorta sektörünün insan kaynakları ve acente yönetimi konusunda belki farklı bir yol izlemesi ve yeni bir model oluşturması da gerekiyor.

SAHA ÖNEMLİDİR

Daha fazla sahada olmak, müşterilerle konuşmak, taleplerini, çekincelerini öğrenmek ve bunları yönetimsel düzeyde yapmak gerekiyor sanki.  Yani konfor alanının dışına, klimalı ofislerin dışına çıkarak, müşterilerin de primleri ne kadar zorlukla ödediğini ya da araçlara gerçek hasar tespitinin yapılmadığını görmek, ya da yapılmış gibi gösterildiğini fark etmek gerekiyor.

Bu güne kadar sigorta şirketim araç hasarı sonrası fikrimi hiçbir konuda sormadı. Oysa bilmeleri gereken pek çok aşama var.  Diğer yazılarımda da defalarca söyledim “saha önemlidir.”

Sigorta konusunun sigorta şirketi ve müşteri tarafında görünen ve görünmeyen, konuşulan, konuşulmayan sorunları, güven, bilgi, bilinç halledilmedikçe sigorta potansiyeli öylece ortada durur ve verimli, faydalı hale gelmez.

Sigorta sektörü durumun farkında ama galiba farklı yöntemler denemek gerekiyor.

Sözün özü; Sigorta sistemine herkesin ihtiyacı var. Beklenmedik durumlara sigorta sistemi ile önlem almak mümkün. Fakat sigorta sektörünün de farklı çaba içinde olması gerekiyor.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı [email protected] Twitter: @Tumaymercan /Facebook:Tümay Mercan/ İnstagram: mercantumay

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Tümay Mercan tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7222633/tumay-mercan/sigorta-sigortanizdir