Büyükakın kararını verdi! Sağlık görevinde kalacak ama oğlu istifa edecek

ÇÖZÜM BULUNDU

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın oğlu İSU’daki sözleşmeli memuriyet görevinden ayrılıp Kandıra Belediyesi özel kaleminden istisnai koşullardan yararlandırılıp memur yapılması ve tekrar memur olarak İSU’ya dönmesi ile ilgili önemli gelişmeler var. Engin Taşdemir’in İSU Genel Kurulu’nda gündeme getirdiği Oğuz Sağlık’ın memur olması meselesi konusunun nasıl çözüleceği belli oldu. İlimizde son dönemde en çok konuşulan konuların başında gelen mesele ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın kararını verdi.

YASAL AMA ETİK DEĞİL

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İSU Genel Kurulu’nda ilk kez duyduğu olayla ilgili sert tepki vermiş ve durumu etik bulmadığını söylemişti. Büyükakın’ın sorunu nasıl çözeceği ve nasıl bir yöntem uygulayacağı da belli oldu. İlk olarak Bizim Yaka Kocaeli’den Galip Ataman’a konuşan Tahir Büyükakın, uygulamanın suç olmadığını kusur olduğunu söyledi. Büyükakın, “Olayı, önyargısız vicdan terazisinde değerlendirdiğimde yasal olduğuna ama etik bulmadığıma kanaat getirdim” dedi.

“VİCDAN TERAZİSİNDE DEĞERLENDİRDİM”

Başkan Tahir Büyükakın konuyla ilgili gazetemize de bir değerlendirme yaparak, “Meseleyi öğrendikten sonra uzun uzun düşündüm. Ortada hukuka uygun ama etik olmayan bir mesele var. Eğer bir yanlış varsa cezası da ona uygun olmalı. Bunun için vicdan terazisinde değerlendirerek bir karar vardım. Hukuki açıdan bir sorun yok ama düzeltilmesi gereken de bir hata var” dedi.

HATA DÜZELTİLECEK

İstifası istenen İSU Genel Müdürü Ali Sağlık ile ilgili kararını kızgınlıkla ve önyargılı vermediğine dikkat çeken Büyükakın, “Meseleyi Ali Bey ile de konuştum. Ortada bir suç yok düzeltilmesi gereken bir yanlış var. Ve düzeltilecek. Doğru bulmadığım bir yöntemle sağlanan memuriyetinden Ali Sağlık’ın oğlu istifa edecek. Ancak genel müdürümüz görevine devam edecek. Bugüne kadar yaptığı başarılı hizmetlerine de sürdürecek” dedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7243284/buyukakin-kararini-verdi-saglik-gorevinde-kalacak-ama-oglu-istifa-edecek