Başiskele’nin hamarat kadınları

2018 yılından beri uygulanan bu proje Kocaeli Üniversitesi, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Eğitim Araştırma Enstitüsü, İŞKUR, Başiskele Kaymakamlığı, Başiskele Belediyesi, Başiskele Halk Eğitim, İlçe Tarım ve Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliği ile Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansı’nın finansıyla gerçekleştirildi.

20 GİRİŞİMCİ KADIN BU PROJEDE

Başiskele Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Merkezi Direktörü Emin Öztürk, proje uygulamasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“- Proje kapsamında Başiskele’nin köylerinde belirlemiş olduğumuz 20 girişimci kadına ücretsiz fideler dağıttık ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün yer analizleri sonrası bu bitkilerin yer seçimi yapıldı. Kadınlar tıbbi nane, kekik, adaçayı ve lavanta gibi bitkileri bu arazilerde yetiştirdiler. Yetiştirilen nane ve lavantaların distilasyon işlemleri ise Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Eğitim Araştırma Enstitüsü’nde yapılarak yağları çıkarıldı ve bu yağların büyük bir kısmı çeşitli kozmetik ve ilaç firmalarına satıldı. Kekik ve adaçayı ise kurutularak Başiskele Belediyesi’nin Yuvacık Barajı’ndaki Yöresel Ürünler Pazarı’nda satışa sunuldu”

82.870 Avro bütçeli Erasmus projesinin ayrıca Almanya, İspanya, İtalya, Litvanya ve Romanya’dan oluşan beş yabancı ortağı da bulunuyor. Proje kapsamında ücretsiz tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, pastacılık ve aşçılık gibi eğitimler de veriliyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7257467/basiskelenin-hamarat-kadinlari