Stadyuma 130 milyonluk yol projesi yapılacak

KAMULAŞTIRMADAN KURTULMAK İSTİYORUZ

Büyükakın, Çuhane Caddesi'ni tarihi çınar ağaçları nedeniyle genişletemediklerini ve alternatif bir yol yapmak için kamulaştırma maliyetini ortadan kaldırarak bölgedeki tarım arazilerine kamu yararı kararı verilmesi maddesini gündeme getirdiklerini söyledi. Aynı zamanda stadyumun yolu ile ilgili de aynı sıkıntı olduğunu söyleyen Büyükakın, “Benzer bir düzenlemeyi de burada yapmak istiyoruz. 130 milyonluk bir bütçe ile bu yol yapılacak. 15 milyonluk kamulaştırma bedelinden kurtulmak istiyoruz” dedi.

CHP MUHALEFET ŞERHİ KOYDU

Toplam 735 dönümlük mutlak tarım arazisinden bahsedildiğini söyleyen CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Bu konuda toprak koruma kurulunun bir görüş vermesi gerekiyor. Bu karar dosyada yok. Öncelikle bu karar dosyada olmalı. Bahsettiğimiz alan Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın oluşturduğu verimli tarım alanları. Kısa vadede kamulaştırma yükünden kurtulmak için uygun. Ancak tarım politikalarımızı mutlaka uzun vadede değerlendirmemiz gerekiyor. Gelecek nesilleri de düşünmek zorundayız. Bu alanın 60-70 dönümünü kamulaştırarak 600 dönümün üzerinden alanı kurtarabiliriz” dedi.

BURASI SIKIŞMIŞ BİR YER

Konut ve sanayi arasında alanın sıkıştığını söyleyen İmar Komisyonu Başkanı Sadulah Keleş “Bu alanda şu anda tarım yapmak ne kadar mantıklı bu tartışılır. Konut ve sanayi alanları arasında sıkışmış bir yerdir. Burada kamu yararı kararı almak çok önemli. Toprak Koruma Kurulu!nun kamu yararı kararı ile birlikte bizim kararımızdan sonra bu alanın nasıl kullanılacağına bakanlık karar verecek” dedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7306825/stadyuma-130-milyonluk-yol-projesi-yapilacak