Karamürsel RES inşaatı mühürlendi

TARHAN GÜNDEME TAŞIMIŞTI

CHP Parti Meclis Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, geçtiğimiz hafta içerisinde Enerji Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde, Karamürsel Senaiye Mahallesi’nde yapılmak istenen Rüzgâr Enerjisi Santrali’nde Kocaeli 2. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen çalışmaların devam ettiğini sormuştu. Konuyla ilgili Kocaeli kamuoyunu da bilgilendiren Tarhan, “Mahkemeye rağmen şirketler faaliyete devam etme cesaretini nereden alıyorlar? Birçok hisse sahibinin arsalardaki dönümlerinin bir kısmı bu süreçte aceleyle kamulaştırıldı. Halkın onayı olmadan bu bölgelerin talan edilmesi doğru değildir” diyerek Karamürsel’in sahipsiz olmadığını savunmuştu.

BELEDİYE EKİPLERİ MÜHÜRLEDİ

Bölgede RES inşaatlarının yargı kararına rağmen sürdürüldüğünün ortaya çıkmasından sonra Karamürsel Belediyesi ekipleri, Senaiye Mahallesi'nde devam eden Rüzgâr Enerjisi Santrali inşaatını mühürledi. Ruzen Elektrik Üretim Şirketi tarafından yapılan Rüzgar Enerjisi Santrallerinin mühürlenme gerekçesi ise kaçak yapı. Belediye tarafından tutulan mühür tutanağında, “Belediyemiz sınırları içinde bulunan Senaiye Mahallesi'nde Ruzen Elektrik Üretim Şirketi tarafından kaçak yapı yapıldığı tespit edilmiş olup, yapı 3194 sayılı kanunun 32.maddesine göre mühürlenmek suretiyle durdurulmuştur.

RUHSAT İÇİN BİR AY SÜRE VERİLDİ

Yapının 1 ay içinde ruhsata bağlanmadığı takdirde belediye encümeni kararına istinaden yıktırılacağı gibi ayrıca 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 5940 sayılı kanunu ile değişen 42. maddesine göre cezai müeyyide uygulanacaktır” denildi. Öte yandan Senaiye Mahallesi sakinlerinin iddiasına göre işi yüklenen firma Rüzgar Enerjisi Santrallerinin yapıldığı arsaların bedellerini hak sahiplerine ödemedi. Bugüne kadar sadece bir tane Rüzgâr Enerjisi Santrali yapan firmanın 8 tane daha Rüzgar Enerjisi Santrali'ni bölgeye yapacağı öğrenildi. Ancak bölge oldukça sorunlu ve hak sahipleri bu işte birçok hukuksuzluk yaşandığını iddia ediyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7309205/karamursel-res-insaati-muhurlendi