Pandoranın kutusu

Sevcan Tamer
Sevcan Tamer

“İnsanların acımasızlığı, bencilliği, adamcı lığı canımıza yetti “dememize ve tüm gerçekleri  adımız gibi bilmemize karşın yapacak olduğumuz ne var diye soruyorum kendime. Ne kadar pembe gözlüklerde taksam, ne kadar “Aman düzelir canım ne oluyor sana” gibi sözlerle  kendimi  avutmaya da çalışsam, nafile. Toplumumuz her kesimde çatışıyor. Belki bana tepki göstereceksiniz ama ne yazık ki, çarşıda, pazarda, markette, ev gezmelerinde, sivil toplum kuruluşlarının arasında, komşuluklarda, yazılı veya görsel medyada ve o meşhur sosyal medya aracılığıyla çatışıyor, kavga ediyor. İşin enteresanı çatışmak ve kavga etmek için bir neden buluyor. Tüm yaşanan acılara ve insanca yaşamdan uzaklaşmamıza rağmen.

Hep söylüyorum ya. Sevgi bitmiş. Sevgi bitince, ışığından yansıyan tüm güzelliklerde onunla birlikte terk etmişler bizleri. Yozlaşarak, adeta kendimizle bile çatışmaya müsait bir yapıya bürünmeyi seçmişiz. Evet, evet. Bunu istemişiz. Ben bunları uydurmuyorum sevgili okurlar. Her gün yüz yüze geldiğim, bütün kesimlerden onlarca insan,  bunları söylememe mükemmel bir neden. Haa iyi niyetli, yapıcı ve bütünleştirici bir yapınız mı var? Çok güzelde, yandınız o zaman. Neden mi? Bir bakın etrafınıza. Eğer biraz irdelerseniz, çoğu İyi niyetlerinin ve doğru bakış açılarının kurbanı olmuş birçok insan göreceksiniz? Belki de sadece onlara anlatabiliyoruz işin eğrisini, doğrusunu. Yine de umudumuzu yitirmek niyetinde değiliz tabi ki. İnandığımız doğruları çorbada tuz misali belirtmeli, toplumun endişeli kesimini umuda ve sevgiye davet etmeliyiz. Bu insanlar mutlaka kardeşçe yaşamak adına yaratılan düşüncelere destek çıkacak barışın, yaşamımızın en önemli öğesi olduğunu haykıracaklardır. Tıpkı uzun yıllar tertemiz duygularla yaşamın sürprizlerini paylaştığım, umuda inanan dürüst, maskesiz ve beklentisiz insanlar gibi. O nedenle bu hafta sizlerle yine özü iyilik, özveri ve sevgi dolu bir kıssadan hisseyi paylaşmak istiyorum.

Çünkü dünya adeta “PANDORANIN KUTUSU”.

Ve bizim, kutuda saklı kalan yaşam desteği olan “Umuda” çok ama çok ihtiyacımız var.   

 * Ayakkabıcı, yeni getirdiği malları vitrine yerleştirirken, sokaktaki bir çocuk onu seyretmekteydi. Okullar kapanmak üzere olduğundan, spor ayakkabılara rağbet fazlaydı. Gerçi mallar lüks sayılmazdı ama, küçük bir dükkan için yeterliydi. Onların en güzelini ön tarafa koyunca, çocuk vitrine doğru biraz daha yaklaştı. Fakat bir koltuk değneği kullanmaktaydı. Ayakta zor durabiliyordu. Hem de güçlükle. Adam ona bir kez daha göz attı. Üstündeki pantolonun sol kısmı, dizinin alt kısmından sonrası boştu. Bu yüzden de  sağa sola uçuşuyordu. Çocuğun baktığı ayakkabılar, sanki onu kendinden geçirmişti.

Bir müddet öyle durdu. Daldığı hülyadan uyanıp yola koyulduğunda, adam dükkandan dışarı fırlayıp  “Küçüüüük” diye seslendi. -“Ayakkabı almayı düşündün mü, bu seneki modeller bir harika.” Çocuk ona dönerek -“Gerçekten çok güzeller” diye tebessüm  etti.  Ama benim  bir  bacağım  doğuştan  eksik”. –“Bence  önemli  değil!.” diye  atıldı  adam.

-“Bu dünyada her şeyi ile tam insan yok ki, kiminin eli eksik, kiminin de bacağı. Kiminin aklı veya vicdanı” Küçük  çocuk  bir  şey söylemiyordu. Adamsa konuşmayı sürdürdü.

– “Keşke vicdanımız eksik olacağına, bacağımız eksik olsaydı.” Çocuğun kafası iyice karışmıştı. Bu sefer adama doğru yaklaşıp –“Anlayamadım! dedi. Neden öyle olsun ki?”

-“Çok basit” dedi adam. –“Eğer vicdanımız yoksa cennete giremeyiz. Ama ayaklar yoksa problem değil. Zaten orda tüm eksikler tamamlanacak. Hatta engelli insanlar, sağlamlara oranla daha fazla mükafat görecekler.” Küçük çocuk bu kez daha güvenle tebessüm etti.

O güne kadar çektiği acılar hafiflemiş gibiydi. Adam vitrini işaret ederek,-“Baktığın ayakkabılar sana yakışır, denemek ister misin” dedi.

Çocuk başını iki yana sallayıp -“Üzerinde 30 lira yazıyor. Almam mümkün değil ki.” diye cevap verdi. –“İndirim sezonunu senin için biraz öne alırım, bu durumda 20 liraya  düşer, zaten sen bir  tekini alacaksın, o da 10  lira eder”. Çocuk biraz düşünüp, -“Ama ayakkabının teki bir işe yaramaz, onu kim alacak ki?”.-“Amma yaptın ha,  onu da sağ ayağı eksik  olan  bir  çocuğa  satarım” diye  güldü  adam. Küçük çocuğun  aklı  bu  sözlere  yatmıştı. Adam  devam  ederek: -“ Üstelik te  öğrencisin  değil mi.”?. diye sordu.- “Evet, ikiye  gidiyorum diye  atıldı  çocuk.” – “Tamam işte,  5 lirada öğrenci indirimi yapsak, geri kalır  5 lira. O da zaten pazarlık payı  olur. Bu durumda  ayakkabı  senindir,  sattım  gitti.” Ayakkabıcı çocuğun şaşkın bakışları  arasında  dükkana  girdi. İçerdeki  mallar  aynı  olmasına  rağmen,  adam  vitrinde  olanı  çıkarttı. Bir tabure alıp döndükten sonra, çocuğu oturtup yeni ayakkabıyı giydirdi. Ve çıkarttığı eskiyi göstererek –“Benim satış işlemim bitti. Sen de bana bunu satarsan çok memnun olurum”.

–Şaka mı yapıyorsun? diye kekeledi çocuk. –“Onun tabanı delinmek üzere, eski bir ayakkabı, para etmez ki.”-“Sen çok cahil kalmışsın be arkadaş,  antika eşyalardan haberin yok herhalde. Bir antika ne kadar eski olursa o kadar kıymetli olur ve çok para tutar. Bu yüzden ayakkabın bence 30 – 40 lira eder”.

Küçük çocuk artarda yaşadığı şokları üzerinden atabilmiş değildi. Mutlaka bir rüya olmalıydı. Hem de hayatının en güzel rüyası. Adamın, heyecandan terleyen avuçlarına sıkıştırdığı kağıt paralara göz  gezdirdikten sonra, 10 liralık banknotu geri vererek -“Bana göre 20 lira yeterli. İndirim  mevsimini başlattınız ya” dedi. Adam onu kıramayıp parayı aldı. Ve bu arada yanağına bir  öpücük kondurdu. Her nedense içi içine sığmıyordu. Eğer bütün mallarını bir günde satsa,  böyle bir mutluluğu bulamazdı. Çocuk yavaşça yerinden doğruldu. Sanki koltuk değneğine  ihtiyaç duymuyordu. Sımsıcak bir tebessümle teşekkür edip içinden -“Babam haklıymış, sakat  olduğum için üzülmeme hiç  gerek yokmuş” dedi.

Evet  efendim, işte size UMUT..

Her rüzgar savuracak bir toz bulur..

Her hayat yaşanacak bir can bulur..

Her Umut gerçekleşecek bir düş bulur..

Bulunmayacak tek şey, Senin Benzerindir..

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Sevcan Tamer tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7388352/sevcan-tamer/pandoranin-kutusu