Mobilyacılara düğün sezonu da çare olmadı

1 Temmuz tarihi itibariyle koronavirüs kısıtlamaları tamamen kaldırılırken düğünlere de izinler çıktı ve birçok çift evlenerek hayatlarını birleştirdi. İlimizde nikah rekorlarının kırıldığı dönemde mobilyacılarda ise hareketlilik yaşanmadı. Kocaelili esnafların dükkanlarının evlenecek veya evlerini yenilemek isteyen çiftlerle dolması beklenirken, ne yazık ki bu gerçekleşmedi. Sadece fiyat sormaya gelen çiftler mağazaları ziyaret ederken, satışlar da beklentilerin çok altında kaldı.

FİYATLAR YÜKSELİYOR

Satıcılar son dönemde mobilyalara çok fazla zam geldiğini dile getirirken, bazı ürünlerde zammın yüzde 100’ü aştığını vurguladı. En büyük artışın da mayıs ayındaki 17 günlük tam kapanma süresinde geldiğini söylediler. Mobilyacılar, bir koltuk takımında 2 bin liralık farklar görülürken her 10–15 günde de fiyatların yükseldiğini, yatak odalarında ve koltuk takımlarındaki artışın zirvede olduğunu açıkladı.

YEDİ KERE ZAM GELDİ

Yıllardır sektörde görev yapmasına rağmen ilk kez böylesine belirsiz bir süreçle karşılaştığını belirten Sema Çevik son dönemde mobilya fiyatlarına yedi kere zam yapıldığını ifade ederek, “Bir yatak odasında 4 bin lira fiyat farkı aldık, bir koltukta 2 bin lira fark aldık. Önceden alanlar karda, sonra alanlar zararda. Çiftler, alımlarını son güne bırakmamalı” dedi. Hakan Arma ise özellikle koltuk takımlarında fiyat artışının fazla olduğunu vurguladı. Arma, “Her grupta fiyatlar yükseldi, ama koltuk takımlarında daha çok yükseldi. Çünkü ham madde dışarıdan geliyor. Dolar bazlı geldiği için de artış oldu” ifadelerini kullandı.

HAM MADDE HALA SORUN

Yeni kararların uygulanmaya başladığı 1 Temmuz sonrası işlerde bir artış olduğunu ifade eden Ramazan Bulut da, “1 Temmuz sonrası işlerimizde bir artış oldu ama ardından yine bir duraklama dönemine girdik. Mobilya fiyatları haziran ayında her hafta zam gördü. Bazı ürünlerde yüzde 100’ün üzerinde zam geldi” dedi. Mobilyacılar, fiyatlardaki artışı ham madde konusunda yaşanan sıkıntıya bağlıyor. Bazı üreticilerin, elindeki ham maddeyi piyasaya sürmediği ifade edilirken dolardaki kur hareketlerinin de artışa etki ettiği vurgulandı. Sünger, yay ve kumaş gibi maddelerin yurt dışından geldiği ifade edilirken, bu maddelerin maliyetlerinde artış olduğu öğrenildi.

SEMA ÇEVİK: Sema Çevik, 17 günlük tam kapanmadan sonra ürünlere tam 7 kez zam geldiğini vurguladı.

HAKAN ARMA: Mobilyacı Hakan Arma ham maddesinin tamamı yurt dışından gelen koltuk takımlarındaki artışın diğer gruplara oranla daha çok olduğunu söyledi.

RAMAZAN BULUT: Ramazan Bulut, yeniden duraklama dönemine girdiklerini söyledi. Bulut, bunda en büyük faktörün fiyatlardaki aşırı artışlar olduğunu belirtti.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7513280/mobilyacilara-dugun-sezonu-da-care-olmadi