Mesut Özdemir kendini nasıl yaktı?

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Yeni sezonda üç kaptandan biri olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Yerliler içinde açık ara takımın en deneyimli ismiydi sonuçta. Üstelik geçen sezonki 3 kaptandan kadroda devam eden tek isimdi. Ancak açıklanan kaptanlar arasında Mesut yoktu. Kimi çevrelerde bu durum şaşkınlıkla karşılandı. Doğrusu ben de beklemiyordum, birinci kaptan olması uzak ihtimaldi ama en azından ikinci veya üçüncü kaptan olur sanıyordum.

KALAN TEK KAPTAN

Neden böyle oldu, bunun altında bir şey vardır diye düşündüm ve olayı sorguladığımda kısa süreçte Mesut’un ilk 3 dışında kalmasında önemli faktör olarak gördüğüm o sebebi öğrendim. Malum Erzurum kampında yeni kaptanlar açıklanmadığı için geçen sezonki kaptanlıklar geçerliydi. Numan ile Bayram ayrıldığı için unvanı süren tek isim Mesut Özdemir’di. Zaten açık ara takımın en eskisi olarak söz sahibiydi.  

DAVRANIŞI DOĞRU DEĞİL

Mesut kaptanlığın verdiği sorumlulukla yeniler dahil bazı takım arkadaşlarının da bulunduğu bir ortamda yöneticilere uzun bir süredir ödenmeyen şampiyonluk primlerinin ne zaman ödeneceğini sormuş. Hemen sonrasında kampı ziyarete gelen Başkan Engin Koyun’a da aynı soruyu yöneltmiş. Tabi, Başkan Koyun kampa ayak basar basmaz böyle bir olayla karşılaşınca şaşırmış, zor durumda kalmış. Kuşkusuz takım kaptanının bu konuyu ulu orta Başkan ve yöneticilere sorması doğru bir davranış değil.

KÖTÜ BİR NİYETİ YOK AMA?

Ancak öbür taraftan takım arkadaşları da şampiyonluk priminin ne zaman verileceğini kendisine soruyor. Bir anlamda arkadaşlarına cevap verebilme adına Başkan ve yöneticilere primi sorma ihtiyacı hissediyor. Dediğim gibi ulu ortak konuşulacak bir konu değil. Kaptan gider Başkan ve yöneticilerin yanına bire bir özel konuşur, sıkıntıyı aktarır. Mesut’un davranışı hatalı olsa da niyeti halis.

KENDİSİ İÇİN YAPMAZDI

Şunu da herkes çok iyi biliyor, Mesut kişisel anlamda parayı sorun edecek en son isimlerden biridir. Yani kaptan olmasa, sadece kendi şampiyonluk primi alacağı için asla böyle bir şey yapmazdı. Sonuçta Mesut yersiz davranışıyla Başkan Koyun ve yöneticileri zor durumda bırakmış oldu. Böyle bir davranışın hemen sonrasında açıklandı yeni kaptanlar. Daha önce üç kaptandan biri olmasına kesin gözüyle bakılan Mesut’un dışarda bırakılmasını söz konusu davranışıyla ilgili olduğuna yorumladık.

Bir anlamda Mesut kendini yaktı, avucunun içindeki pazubantı elinin tersiyle itti.

Genç kontenjanıyla ilgili önemli hususlar

Kocaelispor’un Bolu kamp kadrosunda alt yapıdan sakatlıklar sonrası Denizalp’in de dahil edilmesiyle sadece 4 futbolcu bulunuyor. O isimlerden Mervan’ın kiralık verileceğine dair haberler yapılması sonrasında kafalarda soru işaretleri oluştu. Malum talimata göre TFF’ye verilecek 28 kişilik listelerde alt yapıdan en az 4 futbolcunun bulunma zorunluluğu var. Nasıl olacak diye soruyor taraftarlar.

HÜKMEN YENİLGİ YOK

Evet, bir zorunluluk var ama uymazsan karşılığında hükmen yenilgi yok. İki yaptırımı var. Birincisi listeyi eksik yazıyorsun. Örneğin alt yapıdan 2 futbolcunuz varsa, listeye 28 değil, 26 kişi yazıyorsun. İkincisi para cezası alıyorsun. Esame listesine kriterlere uygun sayıda alt yapı futbolcusu yazmazsanız, aynı yaptırım geçerli.  18 kişilik maç kadronda 97 ve üzeri doğumlu 2 kişi yoksa yine eksik yazacaksın ve disipline sevk. 18 kişilik maç kadronda 99 ve üzeri 1 kişi (kendi altyapından) yoksa yine eksik yazacaksın ve disipline sevk. Yani hiçbir şekilde hükmen yenilgi yaptırımı söz konusu değil.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 Bu arada kriterlere uygun şartlarınız oluşmuşsa 2001 doğumlu 3 tane daha yazıp esame listesini 21 kişiye çıkartmak da mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, 28 kişilik listeyi kriterlere uygun doldurmak. Yabancı ve alt yapı kontenjanına uymak. 28 kişilik listeye 8 yerine 9, 18 kişilik esameye 7 yerine 8, ilk 11’e 5 yerine 6 veya daha fazla yabancı yazarsanız hükmen yenik sayılıyorsunuz. Aynı şekilde 28 kişilik ana liste veya esamede alt yapıya ayrılan kontenjana uymaz, boş bırakmak yerine oraya yaşı büyük futbolcu yazarsanız yine hükmen yenilgi cezasıyla karşılaşırsınız.

GENÇLERİN YÜZÜNE BAKILMIYOR

Gönül ister ki, gerek ana listede, gerekse esamede mümkün olduğunca genç isim, alt yapıdan yetişmiş futbolcu yazılsın. Bakmayın siz alt yapıya önem vereceğiz, geleceği yatırım yapacağız söylemlerine, gerçek tüm çıplaklığıyla ortada. Zaten niyet yok, üstüne hükmen yenilgi yaptırımı da olmayınca gençlerin yüzüne bakılmıyor. Düşünün ki, 25 kişilik listede alt yapıdan topu topu 4 isim var. Ki, birinin de kiralık gönderilmesi söz konusu. Kalacak üç kişi. Hani ayıp olmasa, onları da yazmazlar. O üç gencin süre alması da neredeyse imkansıza yakındır. Ne yazık ki, bizim alt yapıya, genç futbolculara bakışımız budur.

Teşekkürler Necip Hoca

Kocaeli TV’de bir aylık kısa bir tatilin ardından pazartesi günü yeniden start vereceğiz, bir anlamda yeni sezonu açacağız. 11 yıl sonra üst liglerde olmanın heyecanı ve coşkusu içerisinde daha iyi programlara imza atmak, beklentileri karşılamak istiyoruz.

YENİ SEZON BİZİMLE DEĞİL

Yeni dönem öncesinde önemli bir değişiklik yaptık. Yanılmıyorsam BAL’dan bu yana 6-7 yıldır daimi yorumculuğumu yapan ve programa teknik analizleriyle ciddi güç katan sevgili Necip Öztaş yeni sezon bizimle olmayacak. Buradan sevgili Necip Hoca’ma programa yaptığı katkılar için teşekkürlerimi iletiyorum. Merhum Hayri Kara ve İbrahim Gürsel’den sonra Top Ağlarda program tarihinde en uzun süreli yorumculuk yapan üçüncü isim oldu. Sağ olsun, var olsun. Yanlış anlaşılma olmasın asla bir kırgınlık, bir kızgınlık yok aramızda, olamaz da. Necip Hoca benim her daim saygı duyduğum ağabeyim ve kentin önde gelen futbol adamı ve otoritesidir. Arada değişiklik, yeni yüzler gerekli diye düşündük, böyle olmasını uygun gördük.

YENİ YORUMCU KİM OLACAK?

Tabi, şimdi merak edeceksiniz programın yeni daimi yorumcusu kim diye. Birkaç isim var kafamda, ilk aklıma gelene teklifi ilettim, umuyorum kabul eder, olmadı diğerleriyle görüşüp önemli bir isimle yola devam etmek istiyorum. İsimleri şimdilik gizli tutuyorum, sizlere iletebileceğim önemli bilgi temas halinde olduğum isimlerin ortak özelliği Kocaelispor’un eski futbolcuları olması. Bir iki gün içinde isim netleştiğinde sizlerle paylaşacağım. Bu arada bir başka önemli bilgi daha aktarayım, son dönem programlarımızdan ayrı kalan gazetemizin Kocaelispor muhabiri sevgili Emre Kurtbay yeni sezon kesintisiz olarak programlarda olacak. Ana kadromuz 3 kişi olacak, arada konuklar da alacağız elbette. Hatta müsait olması durumunda yeni sezonun ilk progmanın konuğu Ekrem Can olacak.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7519459/hayrettin-albayrak/mesut-ozdemir-kendini-nasil-yakti