Ya sayı saymayı bilmiyorlar, ya da hiç dayak yememişler

Adem Turgut
Adem Turgut

Yerel gazeteler ağırlık kent meseleleri ile ilgilenir. Zaten bizim de en çok okunan haberlerimizin başında kente yapılan yatırımlar geliyor.

Alıcısı çok…

Ama herkes bizim siyaset öncelikli ve ağırlıklı habercilik yaptığımızı sanıyor.

Öyle değil.

Ama öyle sanılmasının elbette bir gerekçesi var: Siyaset bulaşıcıdır. Her konuya karışır. Her konuyu bilir. Toplumun her kademesinde karar verici olmak ister.

Bu gazete haberciliği için de böyledir.

SİYASETÇİNİN EN BÜYÜK YANILGISI

Bu durumu bilmemize rağmen biz gazeteciler de çoğu zaman siyasetin bu kötü huyuna yenik düşeriz; çoğu meseleye siyasetin dar kalıpları içinden bakarız.

Ulusal medyada bu çok daha yoğun, yerel medya ise başka yerlerde bulunamayacak kent haberlerini verme gayretine de düştüğü için biraz daha şanslı.

Tüm bunlara rağmen siyasetin baskın karakterinin verdiği yanılsamalar bizzat siyasetin kendisine bile sirayet eder.

En büyük yanılsama ise siyasetçinin en büyük enerji kaynağı “adaylık” ihtimalinde kendini gösterir.

BOŞA KÜREK ÇEKİLİYOR

İçinden geçtiğimiz bu süreçte de benzer bir yanılsama var…

Özellikle de muhalif partiler de siyaset yapanlarda bu durum var. Son yerel seçimlerde “beş benzemez” denilen Millet İttifakı büyükşehirlerde yakaladığı görece başarı nedeniyle büyük bir siyasi iştaha sahip. Şimdiden yüzlerce ismin şehrimizde de aday olabilmenin hesaplarını yaptığı biliyor, duyuyor ve gözlemliyoruz.

İyi de boşa kürek çekiliyor.

Bu bir yanılsamadan başka bir şey değil. Çünkü yerel seçimlerden önce genel seçimler var. Genel seçim sonuçlarının da yerel seçimlerin yapılacağı atmosferi de belirleyecek.

Ama buna rağmen reel durum unutulup dere görmeden bolca paçalar sıvanıyor.

ERKEN AÇIKLAMAYA İZMİT ÖRNEĞİ

Bir örnek vereyim…

Çok yazdım çizdim, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Meral Akşener’in Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adaylığı için Fatma Kaplan Hürriyet’in adını seçime üç yıl varken zikretmesi bana göre siyasi harakiridir.

Bir- Bu yaklaşım, Fatma Hanımın İzmit Belediyesindeki performansını görmeden verilmiş erken bir karardır. Bu nedenle doğru bir karar olup olmadığı bilinemez. Eğer doğru değilse bağlayıcı olduğu için ciddi siyasi zararları olacaktır.

İki- CHP gibi parti içi yarıştan beslenen bir partide onlarca ismin adaylık hayallerinin önüne erkenden set çekildiği için halka yansıyan enerjide de ciddi bir düşüş olacaktır. Konuştuğum birçok CHP’lide moral bozukluğunu görüyorum.

Üç- Ama en önemlisi genel seçimlerden önce konuşmak siyasi satrançta yapılmış kötü bir hamledir.

Toparlamak gerekirse üç nedenle de bu erken açıklamalar zararlıdır.

DİĞER İLÇELER İÇİN DE SIKINTI

Ama bu erken hedef koyma ve planlama yapmanın zararı sadece büyükşehir ile sınırlı değil.

Bakın Millet İttifakı -eğer yerel seçimde devam ediyor olursa- Körfez, Kandıra, Karamürsel ve Çayırova gibi ilçelerde de ciddi biçimde zorlanacak. Hatta İzmit için başta Pelin Coştur Filiz, üzerinden şimdiden ciddi bir spekülasyon olduğunu da unutmayın. Ama biliniz ki, genel seçime göre bu kapışmanın şiddeti de artacak ya da azalacak. Çünkü genel seçimleri kaybetmiş bir ittifakta yerel seçimler için aday sayısında ciddi azalma olacaktır.

HAYALLER SONRA

Elbette mesele sadece Millet İttifakı için geçerli değil. Cumhur İttifakı’nda da genel seçim başarısı AK Parti ve MHP arasında ilçelerin paylaşımı noktasında bir arayışa yol açacaktır.

Bu noktada görevden el çektirilen MHP eski İl Başkanı Aydın Ünlü’nün sözleri aklıma geliyor. Ünlü, “Biz önce genel seçimde partimizin oylarını yukarı çekeceğiz ona göre de yerel seçimleri konuşacağız” diyordu.

Doğru yaklaşım, bu…

Genel seçimi görmeden yerel seçim adaylığı hayali kuranlar ya sayı saymayı bilmiyorlar ya da hiç dayak yememişler. 

Herkes bireysel olarak siyasette bir şeyler bekliyorsa önce genel seçimde partisinin başarısı için çaba sarf etmeli…

Sonra hayaller kurmalı…

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7522760/adem-turgut/ya-sayi-saymayi-bilmiyorlar-ya-da-hic-dayak-yememisler