Başiskele Sanayi’den Ford’a ret kararı: 'Yerimizi Ford’a vermiyoruz!'

ÜYELERE MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Ford Otosan, Gölcük ilçesindeki yatırım sahasını genişletmek için fabrikanın bitişiğinde bulunan Başiskele Sanayi Sitesi alanına talip olmuş ve site içerisinde bulunan tüm işyeri sahiplerine birer mektup göndermişti. Ford Otosan Yönetimi mektubunda, masrafları kendileri üstlenmek üzere Hayat Kimya Fabrikası yanında Büyükşehir Belediyesi’nin de onayı ile mevcut yerden 9 metrekare daha büyük dükkanların olduğu yeni bir sanayi sitesi yapma sözü vermişti. Ford Otosan tarafından kendilerine mektup gönderildiğini doğrulayan sanayi sitesi içerisinde işyeri sahipleri konuyu gazetemize değerlendirmiş ve bu durumdan memnun olmadıklarını, huzurlarının kaçacaklarını açıklamışlardı.

BAŞİSKELE SANAYİ SİTESİ- Başiskele Sanayi Sitesi 1995 yılında kuruldu. 2015 yılında Sepetlipınar Arpalık Caddesi üzerindeki mevcut yerinde hizmete açıldı. Sanayi Sitesi, Ford Otosan ile Serbest Bölgenin yanında faaliyet gösteriyor. Site alanında 350 işyeri bulunuyor.

MALKOÇ: “YERİMİZİ VERMİYORUZ”

Başiskele Sanayi Sitesi alanının Ford’a bırakılması yönündeki suskunluğunu bozan Site Başkanı Mehmet Malkoç, gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Malkoç, “Ford Otosan Yönetimi ile Büyükşehir Belediyesi’nin üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu bir toplantı gerçekleştirdik. Uzun görüşme oldu. Ancak Ford Otosan’ın teklifi taleplerimizi karşılayamadığı için yerimizi vermekten vazgeçtik. Birçok konuda anlaşamadık. Önce bizden istedikleri yerimize karşılık yapacakları yeni sanayi sitesi için yüzde 50 inşaat maliyetini karşılayacaklarını söylediler. Kabul etmedik. Yüzde 75’e çıkarttılar. Ancak ortada bir arsa sorunu var. Anlaşamadık ve bu konu tamamen bitmiştir” dedi.

MEHMET MALKOÇ - Başiskele Sanayi Sitesi’nin kurucusu ve 27 yıldır başkanlığını yürüten Mehmet Malkoç, site alanını Ford Otosan’a vermekten vazgeçtiklerini açıkladı.

“27 YILDIR SİTE BAŞKANIYIM”

27 yıldır Başiskele Sanayi Sitesi Başkanlık görevini yürüttüğünü söyleyen Malkoç, şunları söyledi:

“- 1994 yılında site başkanı oldum. 1995 yılında burayı kurdum. Ben aynı zamanda Marmara Bölgesi Küçük Sanayi Sitesi’ndeki 25 kişilik yönetim kurulu üyesinden biriyim. Ayrıca başkanlığını KOTKO Başkanı Birol Öztürk’ün yaptığı Kocaeli Ticari Siteler Birliği 2’nci başkanlığını yürütüyorum. Ben eski bir öğretmenim. Çok okur, çok araştıran biriyim. Site konusunda uzmanlaşmış biriyim. Bizim şuan bulunduğumuz alanı bizden almak isteyenlerin talepleri bizim hiçbir beklentimizi karşılamadı. Bu alanı bizden almak için taleplerimizin harfiyen karşılanması gerekir.

“BÖLGENİN EN ÇOK ÜRETEN SİTESİYİZ”

500 civarında işyerinin bulunduğu Başiskele Sanayi Sitesi, Kocaeli’nin en çok üreten, kente katma değer katan site olduğunun altını çizen Malkoç, “Bizim sitemizin yüzde 90’ı imalatçı. Yüzde 50’si de ihracat yapıyor, Ford’a yan sanayi ürünü veriyor. Bizim burası çok önemli bir site. Yüzde 90 imalatçı, yüzde 50 üye ihracat yapıyor. Bu kadar kıymetli ve değerli bir siteyi yerinden kaldırmak, başka bir alana taşımak, üstelik taleplerin karşılanmaması ciddi bir kayıp yaşatacağı kesin. Üyelerimiz kaybedecek, yan sanayi ürünü verdiğimiz fabrikalar kaybedecek, kent ekonomisi kaybedecek. Bizim burada sergilediğimiz ve alanımızı vermememizin nedeni beklentilerin karşılanmamasıdır”

31 TEMMUZ’DA KONGRE

Başiskele Sanayi Sitesi’nde 27 yıldır başkanlık görevini yürüten Mehmet Malkoç, genel kurullarını 31 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştireceklerini bilgisini verdi. Genel Kurulda bu konuyu tüm üyelerle geniş bir şekilde istişare edeceklerinin altını çizdi. Başiskele Sanayi Sitesi’nin genel kurulu, cumartesi günü saat 11.00’de site içerisinde bulunan yönetim binasının toplantı salonunda yapılacak. 367 üyenin oy kullanma hakkı bulunan genel kurulda mevcut başkan Mehmet Malkoç, tek aday. Genel kurulda 7 yönetim 3 denetim kurulu üyesi seçilecek.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7527845/basiskele-sanayiden-forda-ret-karari-yerimizi-forda-vermiyoruz