Yangın değil katliam...

Sevcan Tamer
Sevcan Tamer

Ah benim güzel ülkem ah. Bu kadar üstün özelliklerine, eşsiz doğa yapına, zengin yaşam kaynaklarına karşın, nedir senin bu insan denen canavarın elinden çektiğin. Seni tahrip etmeye, yeşiline, mavine, tertemiz havana zarar vermeye doyamadılar. Canım ülkem..

Adeta senin sabrını sınamayı, dayanma gücünü test etmeyi görev edinmiş bu insan müsveddesi canavarlar. Ne yazık ki her yerden vurmaya devam ediyorlar.

İşte son oyunları. Görünen ve yangınların çıkış biçiminden anlaşılan o ki, erişemedikleri ve elde edemedikleri kirli emellerini sana zarar vererek çıkartmak istiyorlar. Böylelikle içlerindeki zehir dolu kini yakıp, yıkarak insanımıza yansıtmayı son çare olarak deniyorlar. Ama bilmiyorlar ki, biz öyle veya böyle yaralarımızı sarar, yine de o vicdansız katillere ödün vermeyiz.                                                    

Evet yanıyoruz. Ülkemizin belli bir kesimi cayır cayır yanıyor. Peki ya bizler. Bizlerde onların durumunu izlerken gözyaşlarımızı tutamıyor, yüreğimizi o alevlerin kavurduğunu hissediyoruz. Bu yangınları düşünebiliyor musunuz? Doğa yanıyor. İçindeki tüm canlılarla birlikte. Kaç tane vatandaşımız hayatını kaybetti. Ne kadar olduğunu bilemediğimiz sayıda ev harap oldu. Yüzlerce ağaç ve yüzlerce canlı hayvanda çaresizce acılar içinde yandı kül oldu. 

 Aman Ya rabbim. Bu nasıl bir vahşet?  Yok yok yangın değil bu. Evet, yangın değil büyük bir katliam. Böylesi bir zulmü canlı varlıklara reva görenler insan olamaz. Hiçbir insanın vicdanı buna dayanamaz çünkü. Yüreği kaldıramaz. Çıkar kavgalarının da, siyasi komplolarında bir raconu vardır mutlaka. İnsan olarak benim aklım havsalam almıyor. Asla almıyor.

O nedenle mi  böyle düşünüyorum acaba?. Bu belki de ülkemizdeki en büyük ve geniş kapsamlı bir yangın olarak düşecektir tarihe. Umuyorum yangınların nedeni, yapanların kimlikleri en kısa sürede tespit edilecektir. Ve, bu devasa yangınlarda eksiklerimiz, ihmallerimiz, yetersiz koruma gibi sorular devletimizce en küçük noktasına kadar masaya yatırılarak artısı ve eksisiyle analiz edilecektir. En önemlisiyse yangında zarar gören vatandaşlarımızın en kısa sürede yaraları sarılacaktır. Şimdi bu durumda onlarca spekülasyon uçuşacaktır havalarda. Bence aklıselim hareket etmek, birlik ve beraberlik içerisinde canı yanan vatandaşlarımıza el uzatma zamanı olduğu unutulmamalıdır. Zaten çok kötü günler geçiriyoruz hep birlikte. Bu yüzyılın insanı öyle şeyler yaşadı ki, akıl alacak gibi değil. Her tür acı ve can sıkıcı olay üst üste bırakmadı peşimizi. Depremler, sel, çığ ve heyelan felaketleri derken dünyayı kasıp kavuran koronavirüsle tanıştık. Sayısı tam bilinemeyen milyonlarca ölüm yaşadık. Şu günlerde de korona belasının bilinmeyen akıbetiyle önümüzü göremezken haydi bakalım ne geldi başımıza. İşte insanımız bu tür felaketlerle uğraşıp canını koruma mücadelesi verirken, bu yangınlar tuz biber ekti yaraya. Dediğim gibi toplum olarak gayet akılcı ve sakin olmalıyız. Ancak, her olayda kavga, karalama, olmadık sözlerle birbirlerini suçlama alışkanlığından vaz geçmeyen siyasi kadrolarında, çok laf yerine çok iş ve çare üretmelerini isteriz. Vatandaş şu anda yanıyor. Ülkenin her bölgesindeki vatandaşınsa ciğerleri yanıyor. Buna karşın. Tüm ekonomik darlığına rağmen her zaman ki gibi, seve seve. Katkıysa katkı. Destekse destek. Bu halkın acısını depreştirmeyip, siyasetten iyice soğutmayın yeter. Eminim ki, biz bize destek, bu yangınları çıkartanlaraysa HAYAL KIRIKLIĞI OLURUZ…

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Sevcan Tamer tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7566619/sevcan-tamer/yangin-degil-katliam