Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yangınlarda terör izi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangınları konusunda açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

8 gün içinde 187 yangın çıktı. Bu yangınlardan şu anda 15 yangın devam ediyor ve bunların bir kısmı kontrol altında. Termik santral yanma tehdidiyle karşı karşıya. Aşırı rüzgar olmasa söndürmek daha kolay olacak. 

Yangınla mücadeleyi sürdürüyoruz, kaçamak yapmak yok ve üzerine üzerine gidiyoruz. Şu anda 16 uçak var, bugün gelenlerle bu 20'ye çıktı. Bunun yanında 51 helikopter var. Hep bunlar devrede, çalışıyor. 

Burada niye uçak yok, niye helikopterler yok, filan gibi bir yalan terörü estiriliyor.

Yangınla mücadeleyi sürdürüyoruz, kaçamak yapmak yok ve üzerine üzerine gidiyoruz.

Orman yangınları şu an tüm dünyanın mücadele ettiği Kovid-19 gibi uluslararası bir tehdittir, hatta bir terör tehdididir.

Bu yerler yanıyorsa bizim ciğerimiz de yanıyor. Elimizden ne geliyorsa bunu sonuna kadar yapacağız..

' TÜRKİYE'DE MUHALEFETİN TERÖRÜ ESİYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk siyaseti, muhalefetsiz bir siyasettir. Türkiye'de muhalefetin terörü esiyor.

(Muhalefete) Biraz dürüst ol, samimi ol. Bir tespitin varsa bunu dürüst yap. Dürüst yap da adam sansınlar, biz de bir şeyler kapalım. Ama böyle bir şey maalesef yok.

Türkiye'de 'yalan terörü' var mı, var. Kim yapıyor, muhalefet. Adına birileri 'algı operasyonu' diyor ama bunun adı aslında yalan terörüdür.

YANAN ALANLARIN İMARA AÇILACAĞI İDDİASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yanan alanların imara açılacağı yönündeki iddiaya, "Bay Kemal'e vereceğim bir cümlelik cevap var. Benim Kültür ve Turizm Bakanı'ma vermiş olduğum böyle bir yetki yok." şeklinde cevap verdi.

Erdoğan, "Ormanlar yansın, buralarda beton yığını binalar inşa edelim, haşa. Dikey mimariye karşı olduğunu söyleyen biriyim. Betona, nasıl olur da sahip çıkarım?" değerlendirmesinde bulundu.

ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEDE YENİ MODEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınlarıyla mücadelede yeni model konusuna ise, "Şu belayı defettikten sonra atacağımız adımlar daha çok bunun üzerine olacaktır." şeklinde cevap verdi.

TÜRK HAVA KURUMU UÇAKLARI

Erdoğan, Türk Hava Kurumu uçakları konusunda, "Uçakların durumu iş görür olmaktan çıkmış vaziyette." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınları ile mücadelede kullanılacak helikopterlere ilişkin, "Sepet takmak suretiyle Sikorsky ve Cougar'ları söndürme işleminde kullanma düşüncemiz var." dedi.

SOSYAL MEDYADAKİ HELP TURKEY ETİKETLİ PAYLAŞIMLAR

Erdoğan açıklamalarına sosyal medyadaki Help Turkey etiketli paylaşımlara değinerek şu şekilde devam etti:

"Yalancının mumu yatsıya kadar yandı. Bu, yatsıya kadar bile yanmadı."

YANGINLARDA TERÖR İZİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınları ile ilgili gözaltına alınan ve daha sonra tutuklananlar olduğunu belirterek, tutuklananlar arasında ailesinde PKK bağlantısı olanların olduğunu ifade etti.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7567619/cumhurbaskani-erdogan-acikladi-yanginlarda-teror-izi