Telefon dolandırıcılarının elinden son anda kurtuldu

Vatandaşların kişisel verilerinin kullanılması, kişinin bilgi ve rızası olmadan kanunen yasak. Ancak günümüzde hemen hemen hepimizin bilgileri elden ele dolaşıyor. Kişisel bilgilerimize ulaşmak oldukça kolay. Sızdırılan bu bilgileri kullanıp her türlü dolandırıcılık yapılabilir. Kişiler adına kredi çekilebilir, sahte çek karnesi düzenlenebilir, şirket açılabilir, telefon dolandırıcılığı yapılabilir.

Nitekim buna benzer bir olay önceki gün Behlül Metin adlı vatandaşın başına geldi. 0212 822 87 63 nolu sabit telefondan aranan Behlül Metin, resmen dolandırılmak istendi.

Türk Telekom’dan aradıklarını söyleyen kişiler, Türk Telekom internet sözleşmesinin bittiğini söyleyip, içinde TV paketi olan yeni bir sözleşmeye geçmezse, zamanında başvurmadığı için 190 TL telefon faturası ödeyeceğini bildirip, sesli yanıt sistemi ile yeni sözleşmeye onay vermesini istedi. İşte Behlül Metin’in başına gelenler: “Telefonum sabit hattan arandı. Sözleşmemin bittiği, yeni sözleşme yapmam gerektiği söylendi. Ancak durumdan şüphelendim. “Ben sözleşmeyi Türk Telekom’a giderek yapacağım’ dedim. Ertesi gün Türk Telekom’a gittiğim zaman da, sözleşmenin bitmesine daha 1 sene vakit olduğu söylendi. Eğer ben telefondaki kişiye inanıp sözleşme yenileseydim cayma bedelli olarak 1600 TL ödeyecektim. Beni telefonla arayan kişinin Türk Telekom ile hiçbir ilgisinin  olmadığını öğrendim. Eğer telefondan onay verseydim bu parayı ödemek zorunda kalacaktım.”

İşte Behlül Metin’in başına gelen olay böyle. Herkes bu tür konularda dikkatli olmalı, dolandırıcılara kanmamalı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Perde Arkası bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7567705/telefon-dolandiricilarinin-elinden-son-anda-kurtuldu