“Büyükşehir olmadan çok rahat yönetiriz”

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Son dönem Türkiye’de kripto para olayı çok yaygınlaştı. Spor kulüpleri de ciddi gelir beklentisiyle bu işe girdiler. Kocaelispor’un olayın dışında kalması beklenemezdi. Başkan Engin Koyun ile yöneticiler Ekrem Can ve Harun Kaya’nın üzerinde kafa yormasıyla piyasanın en güvenilir şirketlerinden biri olan Çağdaş Holding  Bitcicoin ile anlaşma sağlandı. İspanya, Brezilya, Peri ve Uruguay millî takımları, Türkiye Basketbol Federasyonu ve rakiplerimizden Bursaspor bu firmayla iş yapıyor. Bu işlerden çok anlayan biri değilim, onun için sevgili Ekrem Can’ı arayıp bilgi aldım.

“TARAFTARIMIZI DÜŞÜNDÜK”

Borsa gibi düşünün. Orada tahviller satışa çıkıyor, buradaki adı token ya da jeton. Kocaelispor taraftar tokenleri ya da jetonları bugün saat 15.00 itibariyle satışa çıkacak. Tanıtım videoları 3 gündür resmi hesaplarda yayınlanıyor. Kısa bir süre önce kulüp bir tanıtım gecesi de organize edecek. Kimi kulüpler 1 TL ve üzeri rakamla piyasaya çıkmış. Bizdeki rakam sembolik 0.41 TL. Yani 50 kuruş bile değil. Ekrem Bey, birim fiyatı düşük tutmalarıyla ilgili önemli bir bilgi aktardı, “Aslında bu kulübün işine gelen bir durum değil, daha az para kazanmamız anlamına geliyor. Ancak biz taraftarımızı düşünmek zorundayız, onların sıkıntıya düşmemesi için rakamı düşük tuttuk” dedi.

SATIŞ HAKKIMIZ 100 MİLYON

 İlk etapta 50 milyon jeton satışa arz edilecek. 27 Ağustos tarihine kadar yani 18 gün satışta kalacak. 30 Ağustos’ta listeler ilan edilecek ve kripto paralar işlem görmeye başlayacak. Eğer satışlar iyi giderse Kocaelispor’un ikinci etapta bir 50 milyon jeton satış hakkı var. Bu sezon için toplam rakam 100 milyon. Satış veya alışlar tamamen internetten ilgili şirketin resmi hesapları üzerinden yapılacak. Talep yoğunluğuna göre 0.41 TL olan jeton fiyatı artacak. İlk 50 milyonluk satış gerçekleşirse, ikinci arzda birim fiyatı yukarı çekilecek. Bu sayede kulüp daha fazla para kazanacak.

İKİ TARAF DA KAZANACAK

Tabi, bizi en fazla ilgilendiren kısmı bu işten Kocaelispor’un kazancının ne olacağı. Ekrem Bey bir hesap yapmış, benimle paylaştı. Eğer söz konusu 100 bin token satış hedefine ulaşılırsa sezon sonu itibariyle kulübün kasasına girecek yaklaşık rakam 25-30 milyon TL dolayında. Rakamın biraz daha yukarı çıkması da söz konusu. Bu tamamen taleple orantılı. Tokenler satıldıkça birim fiyatları artıyor, artıkça hem alıcı, hem kulüp kazanıyor. Tabi, borsadaki gibi riskte de var. Düşük taleple doğru orantılı birim fiyatının düşmesi halinde alıcı kaybederken, kulübün gelirleri de düşüyor. Bunu da göz önüne almak lazım. İnşallah Kocaelispor taraftar tokenlerinde böyle bir durum olmaz.

1 DAKİKA İÇİNDE TÜKENMİŞ

Sevgili Ekrem Can telefon görüşmemizde, “Kripto para ve diğer gelir getiriciyi projelerimizde beklentilerimiz gerçeğe dönüşünse, bir sonraki sezon bu kulübü Büyükşehir Belediyesi’nden tek kuruş yardım almadan çok rahat yönetebiliriz. Hedefimiz bu” dedi. Başkasından duysam belki gülüp geçerdim ama Ekrem Can gibi bu işlere ciddi kafa yoran, kendi işlerinde çok başarılı olan birinden duyduğum için inanıyorum. Kocaelispor’un menfaati, geleceği için projeyi desteklememiz gerekiyor. Bursaspor Kulübü’nün satışı çıkan 50 milyon Timsah Token’i 1 dakika içinde tükenmiş. 9444 kişi katılım sağlamış. Hadi bakalım Kocaelisporlular, taraftar tokenleri sizleri bekliyor.

Bursaspor 7 milyonu kaptı

Bursaspor Kulübü, mülkiyeti Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan maçlarını oynadığı Atatürk Stadı’nın isim hakkını 1 yıllığına satmış. Sponsorluktan elde edilecek gelirin 7 milyon TL olduğu açıklandı. Çok iyi para. Yeni Kocaeli Stadı açılalı 3 yıl oldu, biz de ilk günden bu yana isim hakkının satılmasını konuşuyoruz ama en küçük bir yol kat edemedik.

Bursaspor’un bu atağından sonra Kocaelispor’da da bir hareketlilik olur diye umuyoruz. Yönetimle bu konuyla ilgili çalışmalar yapıldığı düşüncesindeyim. Bizim stadyuma isim sponsorluğu için en uygun, yakışacak isim tartışmasız hemen yanı başındaki Hyundai. Olmadı Sapancı kuruluşları, Koç grubu şirketleriyle bağlantıya geçilebilir. 

Kocaeli TV’de yeni dönemin ilk programı

Yaklaşık 1 aylık ayrılığın ardından Kocaeli TV’de Top Ağlarda programının yayınlarına kaldığımız yerden devam edeceğiz. Başka bir anlamda yeni sezonun ilk programı için karşınızda olacağız. Aslında bu akşam Kocaelispor yönetiminden sevgili Ekrem Can’ı konuk etmek istemiş, sözleşmiştik. Ancak sevgili Can önceki gün aradı Trabzon’da bir iş görüşmesinde olacağı için programa gelemeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine yönetimin basın sözcüsü sevgili Ömür Öztürk ile bağlantıya geçtim ama o da maalesef il dışında olacakmış. Daha fazla da zorlamadım. Bu akşamki ilk yayını konuksuz yapacağız.

Emre Kurtbay senelik iznini memleketi Bursa’da geçirdiği için bizimle olamayacak. Bu akşamki yayını yeni daimi yorumcumuz sevgili Faruk Sarman ile baş başa yapacağız. Yeni transferlerden hazırlık maçlarına takımla ilgili konuşacak çok şey var. Faruk Sarman, rakip takımları yakından gözlem altına aldı, hem Ümraniyespor, hem diğer takımlarla ilgili geniş analizler yapacak. Tabi, Passolig ve kombine satışları, kripto para piyasasına giriş gibi kulüpteki idari gelişmeleri de masaya yatıracağız. Programımız saat 20.00’de başlayıp, 22.00’de sona erecek. İyi seyirler diliyorum.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7584186/hayrettin-albayrak/buyuksehir-olmadan-cok-rahat-yonetiriz