Yapılandırmada son tarih 31 Ağustos

Hükümetin çıkardığı 7326 sayılı yapılandırma kanunu ile 2021 Nisan ayı ve öncesi dönemlerde kesinleşmiş birçok kamu borcu ve vergi, yapılandırılabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu borçları da yapılandırma kapsamında. SGK İl Müdürü Nurettin Nacar konu ile ilgili bir açıklama yaparak, başvuruların 31 Ağustos mesai bitimine kadar yapılabileceğini hatırlattı. Nacar şunları söyledi:

HANGİ BORÇLAR KAPSAMDA?

“İşverenlerimizin sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezaları ile sigortalılarımızın isteğe bağlı, EK-5 tarım sigortası, Bağ-Kur prim borçları ve ihya tutarları yapılandırma kapsamındadır. Yapılandırma başvuruları, işverenlerce e-Sigorta üzerinden, primlerini kendi ödeyen sigortalılar ise e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca  şahsen ya da posta yoluyla da ilgili SGK merkezlerimize yapabilirler.    

AVANTAJLARI FAZLA

Borcunu peşin ödemek isteyenlerin borç aslı dışında kalan gecikme zammı ve faizinin yüzde 90’ı, iki taksitle ödemek isteyenlerin ise borç aslı dışında kalan gecikme zammı ve faizinin yüzde 50’si silinmektedir. Ayrıca 2’şer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle avantajlı taksitlendirme farkı ile ödeme yapılabilecektir.

GSS’DE İŞLEYİŞ NASIL?

Genel Sağlık Sigortasına borcu olan vatandaşlarımız ise 2021 Nisan ayı ve öncesine ait genel sağlık sigortası prim borcu aslının, 31 Aralık’a kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tamamının tahsilinden vazgeçilecektir. Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış GSS’lilerin 30 Kasım’a kadar gelir testine başvurmaları ve hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin brüt tutarının üçte birinden az olduğunun tespiti halinde GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir. SGK’ya borcu olan tüm işverenlerimizi ve sigortalılarımızı bu avantajdan faydalanmaya çağırıyorum.”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7622844/yapilandirmada-son-tarih-31-agustos