Mevlüt Erdinç’e 2 yıl için 1 milyon Euro

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Kulübün finansının büyük bir bölümünü karşılay an Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın talimatı, isteği olmasına rağmen Kocaelispor Kulübü transferlerin maliyetlerini açıklamaktan kaçınıyor. Taraftar da bu durumdan çok rahatsız, “Neyi gizliyorsunuz, neden şeffaf olmuyorsunuz ?” diye yönetime tepki gösteriyor.

HERKES MERAK EDİYOR

Transferlerin maliyetlerini kulüpten, ya da yöneticilerden öğrenmek mümkün olmayınca mecburen menajerlere umut bağlıyoruz. Futbolcunun kendi menajeri rakam vermek istemez ama başka futbolcu için bunu yapar. Tüm menajerler birbiriyle diyalog içinde olduğu için hangi futbolcuyu ne kadar verildiğini hepsi bilir. Tüm kamuoyu Mevlüt Erdinç’in maliyetini merak ediyor. Bizim görevlerimizden biri de kamuoyunu bilgilendirmek olduğuna göre menajerler dünyasına girip yıldız futbolcuyla yapılan sözleşmenin detaylarını öğrenmeye çalıştım.

BONUSLARLA BİRLİKTE

Dün köşemde rakamla ilgili bir tahmin yapmış, yıllık ücretinin 3.5 milyon TL dolaylarında olduğunu yazmıştım. Menajerlerden gelen bilgi Kocaelispor’un Mevlüt ile 2 yıllık 1 milyon Euo’ya(10 milyon TL) anlaştığı yönünde. Şu kadar oynarsa, şu kadar gol atarsa, takım üst lige çıkarsa gibi bonuslar da bu rakamın içindeymiş. Yani yıllık ücreti bonuslarla birlikte 500 bin Euro, ya da 5 milyon TL. Ben 3.5 milyon TL dolayındadır öngörüsünde bulunurken, bonusları hesaba katmamıştım. Demek doğruya yakınmış tahminim. Mevlüt transferiyle kulübün bu yılki bütçesi otomatikman yaklaşık yüzde 10 artmış oldu.  

Ne olacak bu Dino?

3 yıl önce Şampiyonlar Ligi oynamış, iyi bir kariyere sahip Dino’nun transferinde iki önemli sıkıntı vardı.  Birincisi kilosu, ikincisi 7 ay oynamamış olması. Mustafa Reşit Akçay çıplak gözle de izlediği ve çok beğendiği futbolcuyu özellikle istemişti. Hatta transfer listesinin en başlarındaki isim olduğu bile söylendi. Taraftar ilk hazırlık maçında deneyimli futbolcunun kilosundan rahatsız olmuştu ama Akçay, Güney Afrikalı isme sonsuz güven duyuyor, onu lige kadar hazır duruma getireceğini düşünüyordu.

HİÇ KOLAY DEĞİL

Futbolda bilinen bir doğru vardır, performans için devamlılık şarttır. Bırakın 7 ayı futbolcu 2-3 maç oynamasa bile geri kalır, yeniden eski temposunu bulmakta zorlanır. 7 ay aşağı yukarı bir sezona denk geliyor. Koca sezon hiç top oynamamış bir futbolcunun üstelik kilosu da varsa, eski düzeye gelebilmesi hiç kolay değildir. Dino’nun yeteneği ve kariyeri tartışılmaz ama 7 ay boşluk vermenin sıkıntılarını yaşıyor. Zamana, sabra ihtiyacı var. 5-6 hafta sonra belli bir düzeye gelebilir, takıma katkı sağlayabilir. Ama sürekli oynamak şartıyla.

MORALİ ÇOK BOZUK

Kocaelispor’un ise Dino’yu devamlı oynatmak gibi bir lüksü yok. Bu durumda iki alternatif var. Ya Dino’yu fazla zarar etmeden elden çıkartacaksın, ya da oynayabileceği bir takıma kiralayacaksın. Kiralama işi zor, talipli kulüp zor çıkar. Bu durumda birlikteliği sonlandırmak en doğrusu. Tabi mümkün olan en az maddi kayıpla. Bu arada futbolcu cephesinden de olayı bakmamız gerekiyor. Dino son iki maç yedek kulübesinde oturduğu, son anlarda süre aldığı için son derece mutsuz. Bunu hal ve hareketlerinden anlamak mümkün. Ayrıca sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarında da gitmek istediği mesajını çok net veriyor.

GÖZDEN ÇIKARTILDI

Böylesi kariyerli bir futbolcunun yedek kalmayı sindirememesi doğaldır. Ayrıca ne derecede doğru bilemiyorum ama kulağıma ödemeler ve yönetim tarafından söz verilen otomobil alınmadığı için ayrıca sıkıntılar yaşadığı bilgisi geliyor. Kendisi de burada mutlu değil. Her iki taraf için de en hayırlısı yolları ayırmak gibi duruyor. Özellikle Mevlüt transferiyle birlikte Kocaelispor yönetimi ve teknik ekibinin Dino’dan umudunu kestiği ortada. Transfer döneminin bitimine bir hafta var. Her an her şey olabilir. Bekleyip göreceğiz. Daha önce altını çizmiştim, Dino transferinde kariyerine aldanıp acele davrandık hata yaptık. Umarız çok ağır fatura ödemeden Güney Afrikalı futbolcudan kurtuluruz.  

İrfan’ı da bedavaya vermeyiz inşallah

Kocaelispor kadrosunda 10 numara pozisyonunda üç isim var. İrfan ile Yiğitali geçen sezondan devem ediyordu, Kubilay geldi. Baktığımızda teknik patron Mustafa Reşit Akçay sistem gereği orta alandaki üçlüyü 6 ve 8 numara pozisyonunda oynayan futbolculardan oluşturuyor. İki 6 bir 8 veya iki 8, bir 6 gibi. Kimi zaman İrfan, Yiğitali ve Kubilay’ı 8 numara pozisyonunda kullanıyor. Rakibin durumu ve maçın gidişatı uygunsa ilerleyen dakikalarda, ikinci yarıda 10 numara pozisyonunu hayata geçiriyor.

OYNAMASI ZOR

Mustafa Hoca’nın orta alandaki ideal üçlüsü Mandjeck, Omolo ve Yılmaz gibi duruyor. Duruma göre, daha doğrusu topa sahip olmamız gerektiği zamanlarda Yılmaz’ın yerine Kubilay ve Yiğitali hamlelerini yapmayı planlıyor. Bu tabloda İrfan Başaran’ın şans bulması, süre alması çok uzak bir olasılık olarak gözüküyor. Hatta yaş kontenjanına bağlı olarak 18 kişilik esameye yazılması bile zor. Ki, son maçta esameye yazılmamıştı.

OLUMLU BAKIYOR

Haberi önceki gün gazetemizde görmüşsünüzdür. 3.Lig’de pahalı ve iddialı kadro kuran İskenderunspor’dan İrfan’a teklif gelmiş. Çok iyi para teklif etmişler. 2 milyon civarında deniyor. Burada forma şansı bulması zor olan İrfan’ın gitmeye sıcak baktığı söyleniyor. Gerçi iki lig aşağıya gidecek ama hem daha fazla para kazanacak, hem oynayacak. Olumlu bakması çok doğaldır. Kocaelispor yönetimi ve teknik ekibin de İrfan’ın gidişine sıcak bakacakları düşüncesindeyim.

PARA KAZANMALIYIZ

Tabi, burada önemli nokta sözleşmesi devam eden futbolcudan kulübün para kazanmasını sağlamak. İskenderunspor futbolcuyu istiyorsa mutlaka belli bir bonservis bedeli vermeli. Ki, ciddi bir holdingin sponsor olduğu kulüp hatırı sayılır bonservis ücreti vermekten kaçınmayacaktır. Sevgili Engin Koyun başkan Bayram’ı bedelsiz göndermiş, ondan gelecek paraya ihtiyacımız yok gibi taraftardan tepki çeken yaklaşım göstermişti. Umuyoruz İrfan’ı gönderirken aynı şeyi yapmaz. 

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7694673/hayrettin-albayrak/mevlut-erdince-2-yil-icin-1-milyon-euro