CHP’nin bu tavrı doğru değil...

Cemalettin Öztürk
Cemalettin Öztürk

Sanırım 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın ruhunu ve önemini CHP’li yöneticilere anlatmaya gerek yok. Çünkü bu ruhun temsilcileri...
   
30 Ağustos 1922 Meydan Muharebesinin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk, o tarihlerde dünya liderlerinin gıpta ile baktığı ve alkışladığı büyük bir zaferin ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını sağlamıştı.

Bir yıl sonra da 9 Eylül 1923 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’ni(CHP) kurdu...

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık günü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı, devletin organizasyonuyla tüm yurtta ve dış temsilciliklerde büyük bir coşku ve sevinçle kutlanır...

Ne var ki CHP Örgütü, kendileriyle tamamen tezat bir tavır ortaya koyarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün bu eşsiz zafer coşkusunu devlet organize ettiği için tören ve etkinliklere katılmıyor. Kendileri alternatif bir zafer kutlaması yapıyor.

Oysa bu zafer, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ortak paydası...
Bu topraklar üzerinde yaşayan her bireyin kol kola girip bu büyük ruhu birlikte yaşaması gerekiyor...

CHP, uzun yıllardır Kocaeli Valiliği tarafından organize edilen 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlik ve kutlamalarına katılmıyor.

Bağımsızlık günümüzü kutlamak için devleti temsil eden kentin valisi organize yapıyorsa o kentteki tüm dinamiklerin tören ve etkinliklere katılması söz konusu. Katılmıyorsanız tavır koyuyorsunuz demektir...

Üstelik CHP, ana muhalefet partisi, protokolde yeri olan bir siyasi parti. Katılması elzem...
Ancak bireysel bir sebepten ötürü uzun yıllardır ilimizde düzenlenen zafer kutlaması etkinliklerine katılım göstermiyor.

Önceki gün de böyle oldu...

CHP Örgütü, sabah saatlerinde Kültür Tepesi’ndeki Atatürk Heykeli’nde gerçekleştirilen çelenk sunma törenine katılım sağladı. Ancak törenin ardından vali Seddar Yavuz, büyükşehir belediye başkanı Tahir Büyükakın ve devletin diğer bürokratları ve temsilcileri buradan ayrılıp etkinliklerini devamı olan valilik binasındaki tebriklerin kabulü ve resmi törenlere katılınca CHP, alternatif çelenk sunumu yaptı, saygı duruşunda bulundu ve il başkanı günün anlamını anlatan konuşma yaptı...

CHP, valilik binasındaki tebriklerin kabul töreni ve resmi törene katılmadığı gibi akşam düzenlenen resepsiyon etkinliğine de katılmadı.

Peki, CHP İl Örgütü ne yaptı?

Aynı günün akşamı Gebze İlçe Örgütü’nün düzenlediği Zafer Alayı etkinliğine katıldı. İl Başkanı Harun yıldızlı, Milletvekili Tahsin Tarhan, il yöneticileri, bazı ilçe başkanları ve ilçedeki az sayıda üye katıldı.
Etkinlik ile ilgili fotoğraflara baktığında istenilen katılım ve coşku da sağlanamamış...

Aynı gün akşam saatlerinde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’te İzmit’te ayrı bir Zafer alayı düzenliyor...

Sorarım size böyle param parça bir organizasyon mu yapılır.

Madem devletin temsilcisi valinin düzenlediği etkinlikleri protesto edip katılmıyorsunuz, tek başınıza alternatif etkinlik düzenliyorsunuz o zaman geniş katılımlı, coşkulu ve kusursuza yakın bir organizasyon yapın da anlamı olsun!

Parçalanmış bir yapıyla, coşkusuz bir etkinlik yapılıyorsa, bu il örgütünün hatası ve yanlışıdır.

Maden 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda devletin organizasyonuna katılmayacaksınız; kendiniz kutlayacaksınız, o zaman il yönetimi günler öncesinde organizasyon hazırlıklarına başlamalı.
Coşku ve katılı artırmak için tek merkezde bir etkinlik düzenlenmeli.
Geniş katılım ve coşkulu bir etkinliğe imza atarak, Mustafa kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne armağan ettiği bağımsızlık zaferinin yıldönümünde o günün ruhunu doruklara çıkartmalı...

CHP bini yapamadı...
Parçalara bölündü...
Zafer ruhunu doyasıya yaşatamadı...
CHP’ye gönül veren insanların yürekleri sızlandı...
Bağımsızlık mücadelesinin kahramanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, CHP’nin kurucu genel başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün kemiklerini sızlandı... 
 
30 Ağustos Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık günüdür.
Ulusça hepimizin ortak değeridir.

Normal günde fikirsel ayrılıklar yaşayabiliriz ancak bu özel günde kol kola girmeliyiz.

Amerika, 4 Temmuz bağımsızlık gününde Cumhuriyetçisi, Demokratı ve tüm halk bir araya gelerek kutluyor. Ülkesi için tek yürek oluyor.

CHP, bağımsızlık gününde kendisini toplumdan soyutlarsa, halk nezdinde güven kaybına uğrayacağı aşikârdır...

Sözün özü şudur;

CHP, kurucu genel başkanları Mustafa Kemal Atatürk’ün armağanı olan bağımsızlık zaferini Kocaeli’ de ruhuna ve şanına uygun kutlamadı. İl başkanı, yöneticiler ve milletvekili Gebze ilçesine gitti.
Tek CHP’li belediye olan İzmit Belediye Başkanı Hürriyet ise, İzmit’teki kutlamalara katıldı. Bölündüler. Organizasyon bölününce katılım da az olur, coşku da istenilen düzeyde olmaz.
CHP’ye yakışan bağımsızlık gününde tek vücut olmaktı!

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Cemalettin Öztürk tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7698373/cemalettin-ozturk/chpnin-bu-tavri-dogru-degil