Vali Yavuz uyardı: Kocaeli'de koronadan günde 10 kişi hayatını kaybediyor

TÖREN YAPILDI

Pandemi nedeniyle 1,5 yıldır ara verilen yüz yüze eğitimin ilk ders zili çaldı. 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılının açılış töreni Gölcük’te bulunan Kocaeli Sanayi Odası Dumlupınar Ortaokulu’nda gerçekleşti. Törene Vali Seddar Yavuz, Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve ilçedeki protokol üyeleri katıldı.

ÖĞRENCİLER DESTEK İSTEDİLER

Pandemi nedeniyle 1,5 yıldır online eğitim gören 403 bun 281 öğrenci ve 26 bin 795 öğretmen 1423 okulda eğitim ve öğretime başladı. Yeni eğitim ve öğretim yılının açılış töreni Dumlupınar Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencisi Bedirhan Demir’in okuduğu şiir ile başladı. Okuldaki öğrenciler adına konuşan Kibriya Nur Akkaya, pandemi nedeniyle masalarında oturmadıkları, eğitimini almadıkları, bahçesinde oynamadıkları okullarına kavuştuklarını belirti. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına değinen Akkaya, “Pandemi kurullarına biz öğrenciler başta olmak üzere herkesin uymasını istiyoruz” dedi. 

HERKESİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

Yaklaşık 1,5 yıllık kesintiden sonra tekrar öğrencilerine kavuştuklarını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, “Zorlu bir süreçten bu güne geldik. Eğitim ve öğretim yılını sağlıklı bir şekilde geçirmek için ilimizde yaşayan herkese ihtiyacımız var. Velilerimize çok iş düşüyor. Valimizin önderliğinde bayrağı daha yükseklere taşıyacağız. Bu eğitim ve öğretim yılının hayırlara vesile olmasını istiyoruz” dedi.

MUTLAKA AŞI YAPTIRIN

2020 yılının Mart ayından bu yana eğitimin online devam ettiğini ve bugün ilk kez yüz yüze eğitime geçildiğini söyleyen Vali Seddar Yavuz, “Son 20 yılda eğitime çok büyük yatırım verildi. Yüz yüze eğitim için özellikle aşımızı yaparak bu sürece destek verin. Bugün itibariyle ilimizde 2 milyon 209 bin 633 doz aşı yapılmıştır. 12 yaş üstüne de aşı tanımlandı. Bu konuda bilim insanlarının söylediklerine itibar edilmesini istiyorum.

EĞİTİMLİ KESİMİ ANLAMIYORUM

İnsanlar hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. İnsanlar entübe ediliyor ve yoğun bakıma alınıyor. Aşılarımızı süratle yapalım. Bu hastalığı grip gibi geçirmek için aşımızı olalım. Eğitimli insanların aşı olmamasını anlamıyorum. Biz eğitimli insanlara uğraşırsak bu ülkeyi kimlerle yöneteceğiz. Aşı tanımlandığı anda aşınızı mutlaka olun. Eğer olmazsanız acısını siz çekersiniz. Kocaeli’de günlük 10 civarında insan hayatını kaybediyor. Eğitimli kitlenin direncini üzülerek izliyorum. Öğretmenlerimizden aşı olmayanlar var. Onların da aşı olmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7752284/vali-yavuz-uyardi-kocaelide-koronadan-gunde-10-kisi-hayatini-kaybediyor