Yarın çok büyük bir sorun çözülüyor

Adem Turgut
Adem Turgut

Hep söylüyorum, “ Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği KYÖD, Kocaeli’nin markalarından biri. Eski modunda olmasa da, borçları olsa da KYÖD, KYÖD’dür. Güçtür, güçlüdür.”

Didem Turan başkanlığındaki KYÖD yönetimi zor bir dönem yaşadı. Borç yükü altında bir derneği devraldılar, sosyal tesisi de işletilemez noktadaydı.

KYÖD sadece adı ve tarihiyle değil mekanıyla da bu kentin en önemli STK’larından biri…

En özgün sivil toplum kuruluşlarından biri…

Çıkış noktasında genç ve enerjik- politik kimliği, zaman içinde kentin değişim enerjisine, sonrasında da önemli bir görüş bildirme alanına dönüşmüştü. Ama tüm bunlardan bağımsız kent STK’larının mekânsal olarak buluşma noktası KYÖD’ün sosyal tesisleri oldu…

Benim de çok sık gittiğim bir mekandı, KYÖD Sosyal Tesisleri…

Servisiyle, manzarasıyla ve ambiyansı ile harika bir yerdi.

DARBE YIKAMADI AMA EKONOMİ YIKACAKTI

Biliyorsunuz KYÖD Sosyal Tesisi ile ilgili son yıllarda ciddi sıkıntılar vardı.

2018’de tekrar ihaleye çıkmış ama 1 Ağustos’ta yapılan ihalesi iptal edilmişti. Sonrasında dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “KYÖD’ün yıllardır oturduğu bu yerde oturmaya devam etmesini istiyorum” diyerek soruna anlık çözüm getirmişti.

Ama KYÖD’e sosyal tesisler kısa süreli sözleşmelerle verildi.  Bu da KYÖD’ün sosyal tesisi bir işletmeciye vererek gelir elde etmesinin önünü hep tıkadı.

Darbelerde yıkılmayan dernek ekonomik güçlüklerin içinde bir tesisi işletemediği için inanılmaz büyük zorluklar çekti.

Üyelerle yönetimler karşı karşıya geldi. Bence çok acı verici görüntüler de ortaya çıktı.

Turan yönetimi para krizini aşmak için farklı kampanyalar da yaptı. Ama asıl çözüm gelir getiren mekanın tekrar çalışır hale gelmesiydi.

10 YILLIK SÖZLEŞME YAPILACAK

Şimdi mekanın tekrar çalışır hale gelebilmesi ile ilgili çok önemli bir gelişme var.

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin (KYÖD) en büyük sorunu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın tarafından çözüldü.

Daha önce 3 yıllık, en az ise 1 yıllık yapılabilen kira sözleşmesi yüzünden KYÖD, sosyal tesislerini bir işletmeciye devredemiyordu. Dolayısıyla KYÖD, kendi sosyal tesislerini işletmek zorunda kalıp çeşitli zamanlarda da zarar ediyordu.

Ve yönetim bunun için Büyükşehir’den uzun süreli sözleşme istiyordu.

KYÖD gibi muhalif bir sesin kira sözleşmesini uzatmak absürd durabilir ama bir belediye başkanı tüm kenti kucaklamalı.

Tahir Başkan tam da benim beklediğim gibi davrandı ve 10 yıllık sözleşme teklifini kabul etti. Bu da KYÖD’ün en büyük gelir kaybının önüne geçebilmek demek. Mekanın tekrar işletmeciye kiralanabilmesi demek.

Büyükşehir Belediyesi tarafından KYÖD sözleşmesinin uzatma ihalesi 22 Eylül Çarşamba günü saat 11.00’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde yapılacak.

Yani yarın büyük bir sorun çözülüyor.

KENT ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Yani KYÖD kapanabilir ruh halinden KYÖD’ün sosyal tesisi ne zaman tadilatını bitirip yeniden açacak ruh haline geçiyoruz.

Doğrusu bu pozitif değişimin mimarı da çözüm için çabalayan yönetim kurulu kadar Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’dır. Bu yeni kırılma noktasında onun “demokrat” duruşu belirleyici oldu.

Eminim KYÖD de bu hakkı teslim edecektir.

Ama öncesinde ben bu yaklaşıma ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu vurgulamak istiyorum. Toplumsal kutuplaşmanın fayda getirmeyeceğine inanan biri olarak Büyükakın’ın tüm kenti kucaklayıcı duruşunu bu meselede bir kez daha göstermesinden çok memnun oldum.

Bu kent adına teşekkür ediyorum.

Böylesi örneklerin çoğalmasını da gönülden diliyorum.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7810568/adem-turgut/yarin-cok-buyuk-bir-sorun-cozuluyor