BHC’lerin depoları yıkılıyor

Dünya Çevre Örgütü tarafından 1985 yılında kullanımı yasaklandığı için Koruma Klor’un elinde kalan, kurulan Merkim şirketinin devraldığı BHC diye bilinen (Benzen Hekto Klorür) adlı kimyasallar Derince’deki tesis alanında depolanmaya başlanmıştı. Kapalı alanda korunan, dışarı sızmaması için gayret gösterilen bu atık, yıllar boyu hep tartışılmış, çevreye verdiği zarar hep gündem olmuştu. Sonra BHC’lerin bölgeden bertaraf edilmesi için nakli başlamıştı. Fransa ve İzaydaş’ta bertarafı devam eden atıkların Derince’de depolanan alanı da yıkılmaya başlandı. Deponun tüm yıkımından çıkan molozlar tehlikeli atık olarak İzaydaş’ta depolanacak. Bu hafta başlayan yıkımda depoların çatıları tamamen söküldü. Yıkımın 20 güne kadar bitirilmesi planlanıyor.

YIKIM BAŞLADI- Yıllarca zehirli atıkların depolandığı yapıların içi boşaltıldı. Atıklar bertaraf için götürüldü. Şimdi bu yapılar yıkılıyor. Bu yapıların tüm aksamı da zehirli olduğu için İzaydaş’a götürülüp orada depolanacak.

BHC’NİN HİKAYESİ

36 yıldır Kocaeli’nin en büyük çevresel sorunu olarak görülen BHC’lerin yakılması için ilk adım 2006 yılında dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe tarafından atıldı. 3 bin ton BHC’nin yaklaşık 500 tonu Almanya’ya gönderildi. 2011 yılına kadar süren yakma işlemi BHC’lerin taşınması için sponsor olan firmanın parayı yatırmaması üzerine durdu. Daha sonra BHC’lerin denize atıldığı, bir kısmının kayıp olduğu ile ilgili kentte ciddi iddialar ortaya atılmıştı. İddiaların üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yeni bir çalışma yaparak BHC’lerin bertarafında son noktayı koydu.

FİRMA İŞBAŞINDA- Merkim’e ait alanda bulunan Koruma Tarım’ın Halil Bezmen’e ait olduğu dönemden kalan BHC’lerin bulunduğu alanın boşaltılması ve depoların yıkım işi Aşuroğulları şirketine ait AŞR adlı firma tarafından yapılıyor.

YAKMA İŞLEMİ DEVAM EDİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile UNDP, Stockholm Sözleşmesi kapsamında BHC’lerin taşınması için ihale açtı. Atıkların fazla olması ve bertarafının tek bir şirket tarafından yakılmasının uzun süreceği nedeniyle UNDP atıkların bölünerek yakılmasının önünü açtı. Alanda bulunan yaklaşık 2 bin 110 ton atığın 1.760 tonu Polyeco firması tarafından bertaraf ediliyor. 880 ton atığın Fransa’da, 780 ton atığın ise İzaydaş’ta yakımı devam ediyor.

15-20 GÜNDE TAMAMLANACAK

BHC’lerin taşınması sürecinde zaman zaman aksaklıklar yaşansa da son parti Fransa’ya gönderildikten sonra BHC’lerin depolandığı alanda tehlikeli atıkların bulaştığı tüm ambalaj atıkları da toplanarak İzaydaş’a gönderildi. Tamamen boşaltılan depo binaları için yıkım kararı alındı. Merkim firması Asuroğlu firması ile anlaşarak yıkımı başlattı. İlk olarak depoların çatılarını söken firma, söktüğü çatı molozlarını İzaydaş’a gönderdi. 15-20 gün içinde tamamlanacak olan yıkımda ortaya çıkan tüm molozlar İzaydaş’ta depolanacak.

ÇATILAR SÖKÜLDÜ- BHC’lerin depolandığı yapıların çatı aksamı söküldü. AŞR firması tarafından yürütülen söküm ve bertaraf işleminde çıkan aksam dikkatli biçimde naklediliyor. Bu alanın şirket tarafından nasıl değerlendirileceğini zaman gösterecek.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7830719/bhclerin-depolari-yikiliyor