Sorun önemli sulandırmayın

Adem Turgut
Adem Turgut

Önce meselenin adını doğru koyalım: Yurt sorunu değil öğrencilerin barınma sorunu var.

Üç gün önce il dışından sevdiğim bir arkadaşım aradı:

-Abi bir akrabamın oğlu KOÜ’yü kazandı, yurt yok ev de bulamıyoruz bize uygun fiyata 1+1 bir daire bulur musunuz?

Arıyorum yok. Olanlar da fahiş fiyatlarda…

Mesele bu noktadayken Cumhuriyet Parkı’nda yatan gençler ortaya çıktı.

Biraz konuşmak lazım...

BU SORUN NEREDEN ORTAYA ÇIKTI

İki yıl önce öğrenciler sokaklarda yatmazken neden şimdi böyle bir mesele gündemimize geliyor?

Bir- Devletin yurtlarının sayısında artış var.

İki- Öğrenci sayısı hemen hemen aynı…

Öyleyse ne oldu da bu sorun ortaya çıktı?

Bir: Pandemi nedeniyle özel yurtlar sıkıntıya girdi, bazıları kapattı. Bu nedenle ev arayan öğrenci sayısında artış yaşandı.

İki- Aynı zamanda pandemi nedeniyle kira ödememek adına evini boşaltıp giden eski öğrenciler de kiralık ev aramaya çıkınca kiralarda da patlama yaşandı. 1 liralık ev için 3 lira isteniyor.

Üç- KYK yurtlarına yerleşimler de henüz tamamlanmadı. Kocaeli’de 16 bin 655 yatak var yerleştirilen öğrenci sayısı 9 bin civarında… Önceki gün Vali Yavuz’un verdiği rakam 9 bin 727…

İşte bu üç nedenle barınma sorunu ortaya çıkıyor.

İLK OLARAK HÜLAGÜ SÖYLEDİ

Madem sorun var, konuşmak lazım…

Bir- Ev sahiplerinin tutumunu konuşmak lazım

İki- Şu eylem yapan öğrencileri konuşmak lazım…

Birincisi ile başlayalım.

Meseleyi ilk duyuran ve önemseyen Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Rektörü Sadettin Hülagü oldu. Sadettin Hoca haftalar önce ev sahiplerine seslenmişti

Net biçimde fırsatçılık yapan ev sahipleri var. Evin piyasa değeri 1000 TL ama üç öğrenci ortak tutar deyip 2 bin 500 TL istiyor, 3 bin TL istiyor…

Böyle olunca yurtlara talep arttı. Özel yurtların bazıları da kapanmak zorunda kaldı. Üstüne de KYK’da yerleştirmeler bitmedi.

Sonuç bu…

ELLİBEŞ’E KATILIYORUM

En güzel cümleyi AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, katıldığı bir televizyon programında söyledi:

“Bu fırsatçılık. Bunu başka bir şeyle izah edemezsiniz. Bize de partiye geliyorlar çocuklarımıza yurt bulma adına. Bizde mücadele ediyoruz. Kredi Yurtlar Kurumu başta olmak üzere yerleştirilmesi adına ama hem resmi hem de özel yurtlarımızın tamamı öğrencilerimizin hepsi kabul edecek misafir edecek miktarda odaya sahip değil. Eskiye göre mükemmel bir artış olmakla birlikte yeterli değil. Ev sahiplerinin bir kısmının yapmış olduğu fırsatçılığı kabul etmek mümkün değil. Bu çocuklar bizim çocuklarımız.  Aileler zaten orta direk tabir ettiğimiz aileler. Kıt kanat imkanlarla çocuklarının üniversite eğitimi görmesi için çırpınıyorlar. Bizimde destek olmamız lazım. Normal kira bin lira ise üç öğrenci gelince hepsinden biner lira alıp üç bin lira yaparım demesi hiç etik değil.”

Üstüne konuşmaya gerek yok.

Eğer kiralar denetlenebiliyorsa denetlenmeli… Ama asıl iş ev sahiplerinin vicdanında bitiyor.

EYLEMLER ÇOK ORGANİZE

Gelelim ikinci meseleye…

Öğrencilerin parkta yatması…

Bunun bir zaruri parkta yatma olmadığını bilinçli bir eylem biçimi olduğuna inanıyorum. Önceki gün gazetenin sabah toplantısında da bunu söyledim ”Buradaki bir konaklama değil eylemdir. Ancak bir soruna dikkat çekiliyor. Sorunun kendisine odaklanalım ama eylemi tasvip etmiyorum” dedim.

Ve Vali Seddar Yavuz da şöyle bir açıklama yaptı:

"İlimizde yurt kapasitesinin yetersiz olduğu gerekçesi ile eylem yapan gençlerin bir kısmının farklı şehirlerden geldiği ve ilimizle irtibatının olmadığı ayrıca eyleme katılan gençlerin hiçbirinin yurt konusunda talebi olmadığı tespit edilmiştir."

Bu tespit sorunu yok etmez ama eylemliliğin sadece sorundan kaynaklanmadığını da göz önüne koyar. Eğer amaç bu noktadan çıkıp toplumsal kargaşa yaratmak ise buna müsaade edilemez.

SİYASETİN POLEMİKLERİNE KURBAN EDİLMESİN

Konu muhalefetin de gündeminde…

Örneğin İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Uzun süre sonra tekrar yüz yüze eğitime kavuşan öğrencilerimizin birincil ihtiyacı olan barınma sorununu çözüme kavuşturmak ve eğitim hayatlarının aksamadan yürütülmesi için idarecilerimizi ivedilikle harekete geçmeye davet ediyorum” açıklaması yapmış.

Elbette, hem merkezi hükümet hem de yerel yönetimler imkanlarını kullanmalı ancak; bu mesele siyasetin polemikçi dünyasına malzeme olmamalı.

Ama elbette siyasiler sorunu çözmek için konuşacaklar.

DEVLET SAHİP ÇIKMALIDIR

Ve elbette fiilen sokakta kalan her öğrenciye de öncelikle devlet sahip çıkmalıdır:

Yavuz da bu noktada önemli sözler sarf etti:

“Valiliğimiz koordinasyonunda devletimizin tüm imkanlarıyla (Kamuya ait misafirhaneler), Büyükşehir Belediyemiz ve üniversitelerimizle işbirliği halinde geçici barınma sorunu yaşayabilecek gençlerimize yardımcı olunacak hiçbir gencimiz yalnız bırakılmayacaktır.

Sizleri seviyor ve ülkemizin aydınlık geleceği olarak görüyoruz.”

Bu iyi bir refleks…

Uzatmayalım…

Sonuç olarak;

Yurt sorunu değil barınma sorunu var…

Eylemliliği masum görmüyorum. Siyasetin dar kalıpları içinde sulandırılmasını doğru bulmam ama eylemlilik var, siyaset konuşuyor diye sorunun göz ardı edilmesini de doğru bulmam.

Ama görüyorum ilimizde de mesele doğru kavrandı ve ciddi bir çalışma var.

Böyle devam etmeli.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7834377/adem-turgut/sorun-onemli-sulandirmayin