Hürriyet’ten şok açıklama: “Cumhuriyet Parkı’nı açtık”

ÇOK ŞİKAYET VARDI

Tahsis süresi bir ay önce biten ve vatandaşların 'ilgisiz kaldılar' diye şikayet ettikleri Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi ile ilgili çok ilginç hamle. Büyükşehir Belediyesi’nin kendi yasal sorumluluğu içindeki iki alan için yeni proje yaptığını açıklamasından sonra önce Cumhuriyet Parkı için yaptıkları projeyi tanıtan ve “ Tahir Büyükakın ile birlikte açılışını yapmak isteriz” diyen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet 5 gün sonra yaptığı son açıklamada ise köprüleri tamamen attı. Bugün Cumhuriyet Parkı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Hürriyet, parkı işletmeye devam edeceklerini iddia etti.

ÖNCE MUHTAR BODUR KONUŞTU

Bugün Cumhuriyet Parkı'ndaki basın toplantısında önce Hacıhızır Mahalle Muhtarı Lütfi Bodur konuştu. Bodur, “2019’da burada bir işletmeci vardı o çıktıktan sonra Covid başladı. Mahalle halkının bizden istediği Cumhuriyet Parkı’nda çay içmekti. Bu noktada da Fatma Başkan'a gittik o da meseleyle ilgilendi” dedi.

TAHSİS İÇİN YAZI GÖNDERDİK

Bodur’dan sonra söz alan Hürriyet ise şunları söyledi:

“Kültür Tepesi ve Cumhuriyet Parkı daha öncesinde İzmit Belediyesi'nin kullanımındaydı. İzmit Belediyesi ciddi bir maliyetle burada çalışmalar yaptı ve işletmeye başladı. Göreve geldikten sonra ihale süresi biten yerleri biz işleteceğiz dedik. Birçok yerin ihalesinin bitmesini bekledik. Buranın ihalesi 9 ay önce tamamlandı. Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi'ne yazılar yazdık ve tahsis için yazılarımızı gönderdik. Bu arada bir konu gündeme geldi. Tahsislerin ne zaman güncelleneceğini defalarca sorduk. Her seferinde tahsisler yenilenecek dendi. Bir gün tahsislerin yenilenmeyeceğini basından okuduk. AKP döneminde verilen yerler diğer belediyelerde yenilendi. Bizde de yenilenir sandık ama siyasi ayrımcılığa uğradık.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ KARARI VAR

Kanun çok açık. Buna ilişkin alınmış kararlar var. Kanun diyor ki 20 dönüm altındaki yeşil alanlar ilçe belediyelerinin sorumluluğundadır. 2005 yılında Büyükşehir Belediyesi'nde bir meclis kararı alınıyor. Yüzölçümü 20 dönümün altında olan yeşil alanların bedelsiz olarak ilgili ilçe belediyesine devri uygundur deniyor. Buralar bu statüde olmasına rağmen yapılmamış. Belediye kendilerindeyken istenilen bir alan için tahsis gerek yok kullanımı sizde denilmiş. Şimdi diyoruz ki buralar zaten bizim sorumluluk alanımız. Büyükşehir meclis kararı ile buraların sorumluluğu bizim alanımızdır. Biz dünden itibaren tasarrufta bulunduk. Sabaha kadar arkadaşlarımız çalıştı. Buranın açılışını yapıyoruz. Biz işletiyoruz. İşletmeler eli ile bir kişi kazanacağına belediye eliyle halk kazansın.”

YASA NE DİYOR?

Yasaya göre 20 dönümün altındaki parkların işletmesini Büyükşehir Belediyesi de uygun görürse ilçe belediyeleri yapabiliyor. Ancak bunun için büyükşehir belediyesinin tahsis işlemi yapması gerekiyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/7842788/hurriyetten-sok-aciklama-cumhuriyet-parkini-actik