Yurt sorunu ve muhalefetin tutumu

M.Zeki Canşi
M.Zeki Canşi

Geçen hafta, "üniversite öğrencilerinin barınma sorunu" adı altındaki yeni bir kalkışmayla karşı karşıya kaldık.

Olaya anında müdahale eden Kocaeli valiliği, öğrencilerin barınma sorununu giderme sözü vermesine rağmen öğrencilerin cumhuriyet parkında "ortalıkta kalma numarasını" sürdürdüler...

Daha sonra valiliğin yaptığı açıklamada eylem yapmakta ısrarcı olan grubun dışarıdan geldiği, hatta bir bölümünün öğrenci dahi olmadığı açıklaması yapıldı.

Tüm tekliflere rağmen, muhalif siyasileri başlarında toplamayı başaran bu eylemci grup," Gezi Parkı" benzeri bir kalkışmayı sürdürmeyi göze aldıkları görüldü.

Mal bulmuş mağribi gibi muhalefetin temsilcileri de soluğu yanlarında aldılar. Sanki kendi dönemlerinde yurtlar açılmış da Ak Parti gelmiş bu yurtları kapatmış.

Halbuki,

Türkiye’de 2002’de yurt sayısı 190 iken, bu sayı 2021’de 769’a çıktı.

Kocaeli’de 2002’de yurt sayısı sadece 2 iken, 2021’de bu sayı 16’ya çıktı.

Kocaeli’de yatak sayısı da 618 iken, bugün 16 bin 655’e yükseldi.

Peki, yeterli mi?

Elbette ki yeterli değil. Zaten kimse de bunu iddia etmiyor.

Yeterli olmadığı için de hummalı çalışmalarla her tarafta yurt yapımı sürüyor. Özellikle özel yurtlar her tarafta yapılmaya devam ediyor. Tüm bunlara rağmen bir tane öğrenci bile dışarıda kalırsa, onun sorumluluğundan yetkililer kurtulamaz.

Şimdi, tüm bu gerçekleri görmezden gelip Ak Parti'yi öğrencilerin barınma sorununa karşı kayıtsız kaldığını söylemek ya da gençlere bunu empoze etmek en hafif tabirle insafsızlık olur.

Tabi, yanlış anlaşılmasın. Her şey güllük-gülistanlık değildir. Yurt kapasitesi yeterlidir iddiasında da kimse bulunmuyor. Elhak, ev kiraları cep yakıyor. İnsafsız ev sahipleriyle karşı karşıyayız.

Ama kabul etmek lazım ki, sorunların çözümüne ilişkin çaba had safhadadır. Buna rağmen öğrencileri kışkırtarak bir iktidar postu devşirmek beyhude bir çabadır. Bu tür girişimler sadece ülkede kaos yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Gençlerin de bu oyuna alet olmaları onlar açısından da bir garabettir.

Az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde ya öğrenciler istismar edilerek iktidar yolları aşındırılıyor, ya da alt gelir gruplar kışkırtılarak...

Her iki halde de onlarca masum insan can veriyor ve iktidar postu o canlar üzerinde kuruluyor.

Bililim çağının baş döndürücü hızla ilerlediği günümüzde bu grupların kendilerini kullandırmaya müsaade etmeleri ahmaklıktan başka bir şey değildir.

Demokratik kanallar açıktır. Buna rağmen bu yolla muktedir olamayacağını anlayan fırsatçıların bu tür sapma yollara başvurmaları ahlaksızlıktır.

Gelin yavrularımızı kirli siyasi oyunların manivela aracı yapmayalım.

Siyaseti meşru zeminde yapmakta ısrarcı olalım. Doğru olan da budur.

M. Zeki CANŞİ

- Özgür Kocaeli Gazetesi, M.Zeki Canşi tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7844327/mzeki-cansi/yurt-sorunu-ve-muhalefetin-tutumu