Ak Parti Danışma’da 600 gün aradan sonra gördüğüm fotoğraf

Adem Turgut
Adem Turgut

İstişare kültürü Türk sağının en büyük gücüdür…

Konuşurlar, görüşürler, dinlerler…

Ak Parti’nin Danışma Meclislerini sadece ve sadece bir siyasal gövde gösterisi olarak okursanız hata yaparsınız.

Evet, bir yanı öyledir.

Kimler geldi, kaç kişi katıldı, coşku nasıldı, mesajlar neydi diye herkes bakar. Ama bir de basına kapıların kapatıldığı bölüm var. Orası önemli. Orada neler konuşulduğu, partinin orta kademe yöneticileri ve üyelerinin memnun olup olmadığı önemlidir.

Gelin AK Parti’nin 107. İl Danışma Meclisi toplantısına bu açıdan bakalım.

PROGRAM TIKIR TIKIR İŞLEDİ

Öncelikle Numan Kurtulmuş’un programına değinelim. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ilimize tam gün ayırdı ve 7 ayrı programa katıldı. Kurtulmuş STK’larla buluştu, KOSTÜ’nün açılışına gitti. Programlar kusursuz ve tıkır tıkır işledi.

Ama elbette en önemlisi Uluslararası Kongre Merkezi’nde yapılan danışma toplantısıydı. Çünkü 600 gün sonra yapılan ilk danışmaydı. Partinin üst kadroları ile orta kademe ve gençler arasındaki uyumu göstermesi açısından kıymetliydi.

AK PARTİ GENEL MERKEZİ KOCAELİ TEŞKİLATINI ÖNEMSİYOR

Bir- “Kimler geldi” ile başlayalım…

Eskiler, yeniler kentin tüm AK Parti dinamikleri oradaydı. Kadınlar ve gençler çok fazlaydı.

Yönetim kademeleri de gençleşmiş.

Numan Kurtulmuş’un katılması genel merkezin Kocaeli teşkilatına verdiği önemi göstermesi açısından önemliydi.  Performans değerlendirmede hep ilk üçe giren il teşkilatı, kadın ve gençlik kollarına bu durum bir ödül gibiydi.

Öncelikle bunu bir kenara not edin: AK Parti Kocaeli Teşkilatları, AK Parti Genel merkezinin de gözbebeği…

KONGRE MERKEZİ YETMEDİ

İki- “Kaç kişi katıldı” sorusunun cevabına bakalım.

AK Parti’de Danışma Meclisinde inanılmaz bir kalabalık vardı. Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezi’nde salon doldu taştı. Girişe kurulan kontrol noktalarından geçen ve toplantıya katılan kişi sayısı 2 bin 415 oldu.

Pandemi nedeniyle endişelenebilirsiniz ama siyaseten katılımı değerlendirirseniz inanılmazdı. Kongre Merkezinin fuaye alanı da doluydu.

Yetmedi, Kongre Merkezinin dışı da doluydu. Sizin anlayacağınız Ak parti7ye devasa kongre merkezi yetmedi.

600 GÜN ARADAN SONRA GERÇEK GÜÇLERİNİ TEKRAR GÖRDÜLER

Üç- Katılan sayısından bağımsız ‘coşku’yu da ele almak lazım… 30 küsur yıllık gazeteciliğimde zorla toplanmış ne kalabalıklar gördüm. Sayı çok olur ama heyecan coşku olmaz. Hemen anlarsınız.

AK Gençler malum… Kongrelerin vaz geçilmezleri… Burada da hiç susmadılar. Tezahüratlar gırla gitti.

600 gün aradan sonra bu kadar kalabalık bir araya gelen AK Partililer gerçek güçlerini, dayanışmayı hissetmiş olmalı. Çünkü gözlerde ciddi bir heyecan ve umudu görmek çok kolaydı.

DAHA ADİL BİR DÜNYA, TEVAZU VE İZMİT’İ TEKRAR KAZANMAK

Dört- Peki, bu danışma meclisinin mesajı neydi?

Üç mesele öne çıktı: tevazu, adil bir dünya ve İzmit dahil tüm belediyeleri tekrar kazanmak…

Adil bir dünya vurgusu Danışma Meclisinde pankartlara da konu oldu. Diğer ikisi için baş konuğun söylediklerine bakalım.

Kurtulmuş,

“Halkın gönlüne girmek zor ama orada kalmak daha zor” dedi.

“Her ilçeyi kazanabiliriz ama her ilçeyi kaybetmek de buna bağlı; milletimizin gönlündeki yerimizi korumamız lazım” dedi.

“Danışma Meclisindeki katılım ve coşku inşallah İzmit dahil bütün ilçeleri kazanacak durumda olduğumuzu gösteriyor. Bu güçlü bağı korumak için daha çok çalışacağız, buna hazırız” dedi.

İstanbul Milletvekili Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Halis Dalkılıç, “Partilerinin kirli algı operasyonlarına karşı mücadele ediyoruz. teşkilatlar sahaya inerek sandıkları patlatacağına inanıyorum” dedi.

Mehmet Ellibeş, Tahir Büyükakın ve Radiye Sezer Katırcıolu da konuşmalarında çalışmanın önemine dikkat çektiler.

FOTOĞRAFIN ANLAMI

Bunlar bizim görebildiklerimiz…

Bir de meselenin kapalı kapılar ardından olanları var. Konuşmalardan sonra basına kapatılan bölüm yaklaşık 1 saat sürmüş. Öğrenebildiğim kadarıyla Numan Kurtulmuş, sorulan sorulara tek tek not almış. Her konuya muhatabı tarafından cevap verilmiş. Soruların çoğu siyasi olsa da televizyon dizilerinden HES kodu uygulamasına kadar farklı sorular da gelmiş.

Uzatmayalım, 600 gün aradan sonra yapılan ilk danışma meclisinde görünen fotoğrafın bir cümlelik yorumu şu:

Sadece gövde gösterisi değil mesele… AK Parti tabanını da anlamaya ve yaptıklarını anlatmaya çalışıyor. Ama hepsinden önemlisi yaklaşan seçimler için AK Parti kadroları heyecanlı ve umutlu…

Fotoğrafın anlamı budur.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7849022/adem-turgut/ak-parti-danismada-600-gun-aradan-sonra-gordugum-fotograf