Altın puanlara devam ediyoruz

Güvenç Özkan
Güvenç Özkan

Geçtiğimiz haftadan farklı olarak sakat Cabezas’ın yerine Pereira ile başladığımız maçta Mustafa hoca belli ki aynı kadroyu bozmak istemeyerek Tuzla maçının devamı niteliğinde bir oyun kafasında tasarladığını gösterdi. Bu maçta Tuzlaspor’dan biraz farklı olarak İstanbulspor 4-3-3 sistemiyle ve orta göbek bölgesini 3 tane çabuk, topla mesafe de kat edebilen oyunculardan kuruluydu. Bu sistem ve oyuncu yapıları ilk yarıda topa daha çok sahip olmalarını sağladı. Bunun yanında paslaştıklarında topu veren oyuncunun tekrar boşa çıkıp top istemesi, pas seçeneklerini çoğalttı.

BÜYÜK HATA, MÜKEMMEL GOL

Taktiğimiz gereği uzun toplarla pozisyon üretmeye çalıştığımız her maçta bir şekilde bunu başarıyoruz. Aynı şekilde defanstan çıkarılan uzun top sonrası bana göre çok kaliteli olmayan Atchom’un büyük hatası sonrası Dino ilk onu, daha sonra top hakimiyetini kazandıktan sonra doğru açıyla devam ettirdiği diripling ile genç Emrecan’ı ekarte ederek çok klas vuruşla golümüzü attı. Dino’nun attığı her gol kendisine inanılmaz bir özgüven olarak geri dönüyor. Onun gol ile beslenip motive olduğunu gösteriyor. Forvetlerin ilacı her zaman gol atmaktır. Bu sözün tanımının oyuncumuza tam anlamıyla uyduğunu, 3 haftada 6 gole ulaşmasından anlayabiliyoruz.

ERKEN CEVAP VE SIKINTILI İLK YARI

Skor avantajını yakaladıktan sonra rakibimiz oyun disiplinini bozmadan aynı şekilde devam etti. Golden beş dakika sonra İstanbulspor ceza sahamızın içinde dört kişi ile gol ararken bizim yedi oyuncumuz bu dört oyuncuyu paylaşmada hata yapınca kalemizde golü görmemizi sağladı. Yılmazın gerisinden boş gelen

İbrahim ilk denemesinde netice alamasa da kalecimizden dönen topu ustalık ve sakinlik ile kalemize gönderdi. İlk yarının geri kalan kısmında sahamızdan çıkmakta zorlanmamız tribünlerin ufak ufak tepkisine sebep olsa da berabere soyunma odasına girmeyi bildik.

GÜZEL ASİST, BİTİRİCİ DİNO

İkinci yarı Kubilay ve Yılmaz’ın yerine Mehmet ve Omolo değişikliği ile başladık. Orta bölgede ilk yarı yaşadığımız sıkıntıyı farkeden Mustafa hoca bu iki değişikliği yaparak karşı tarafa biraz daha direnci yüksek tutmak istedi. Bunun üstüne Cisse’nin harika pasını iyi takip eden Dino tek vuruş ile topu ağlara gönderdi. Bu golde stoper Atchom yine forvetimizden uzak kalarak pozisyon hatası yapması Dino’nun işini kolaylaştırdı. Ayrıca İstanbulsporlu Oğuzhan’ın kademeye girmemesi de bu goldeki önemli etkendi. Bu seviyede ki maçlarda her daim pozisyonu süzmek ve hissetmek gerekir, bunu Dino yaparken rakip defans bu konuda çok eksikti.

BİTMEYEN SON BÖLÜM

Dakikalar yetmiş yediyi gösterdiğinde oyuna giren Mertan ile rakibimiz ikili forvete döndü. Aynı zamanda kanatlarının içeri kat ederek oynaması neticesinde boşalan alana defans bekleri de hücumu düşününce bir anda bizi ablukaya aldılar. Takımımızın en büyük hatası yine Mandjeck ve Yılmaz’ın defansın içine gömülmesi oldu. Omolo da bu ikiliye yakınlaşınca kabusu yaşamaya başladık. Dino’nun yerine giren Mevlüt onun kadar efektif olamayınca ne ilerde çoğalabildik ne de topa sahip olabildik. Son dakikalarda Korcan ciddi anlamda maça tutunmamızı sağladı. İki hafta önce İsmet, bu hafta Korcan bize 3 puanı getiren isimlerin başında oldu.

KORKMA MUSTAFA HOCAM

Her ne kadar uzun yıllardan sonra bu lig seviyesine gelsek de, transfer ettiğimiz oyuncular bu seviyeleri daima oynamış bir grup , teknik ekibimiz ve kulüp tarihimiz ile bu seviyenin üstünde bir camiayız. Temkinli olmayı her zaman anlayabilirim fakat bu kadar geriye yaslanarak , rakibin ataklarını sadece savuşturmaya yönelik bir oyun tarzını aldığımız seri galibiyetlere rağmen içime sindirmekte zorlanıyorum. Bu sezon ciddi bir bütçe ile sezona başlayarak 17 transfer gerçekleştirdik, savunma anlamında yapılmak istenileni net görebilsem de hücum organizasyonu bakımından uzun toplar dışında bir taktik varyasyonu geride kalan 7 haftada maalesef göremedim. Evet kazanıyoruz, her biri de altın puanlar, fakat bu şekilde uzun maratonun sonunu getirmemiz mümkün gözükmüyor. Mustafa hocanın ,hücum varyasyonlarını çoğaltacak taktik bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden kendisinden daha cesur hamleler ve atak varyasyonlar üzerinde yoğunlaşmasını bekliyoruz.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Güvenç Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/7869830/guvenc-ozkan/altin-puanlara-devam-ediyoruz