1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Zafer Mutlu: “Türkiye’de ahlak sorunu var”
Zafer Mutlu: “Türkiye’de ahlak sorunu var”

Zafer Mutlu: “Türkiye’de ahlak sorunu var”

Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, yaptığı basın açıklamasıyla artan suç oranları verirlerini verdi. Mutlu, “Türkiye’de maalesef bir ahlak sorunu var” dedi.

A+A-

Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Zafer Mutlu partisinin il binasında haftalık olağan basın açıklamasını gerçekleştirdi. Mutlu, Ülkemizde ahlak sorunu olduğunu söyledi. Son 10 yılda artan suç oranları hakkında konuşan Başkan Mutlu, “Resmi verilere baktığımızda karşımıza çıkan suç artış oranları içimize kor düşmesine neden olacak boyuttadır. Adi suç olayları hırsızlık, gasp gibi suçlar yüzde 434 artmış∙ Uyuşturucu ve benzeri kullanım oranı; yüzde 678 artmış. Fuhuşta yaşanan artış oranı yüzde 734, kadın cinayetleri ve çocuk istismarındaki artış oranı ise tam 14 misli bir artış gerçekleşmiştir.2002 yılında Türkiye'de toplam 98 bin 955 kişi cezaevindeydi. Hırsızlık, zimmete para geçirme, rüşvet, irtikap, sahtecilik, para ve mal kaçakçılığından hapse girenlerin sayısı ise 13 bin 169'di. TÜİK’in konuyla ilgili yakın dönemde yayınladığı son veri 2017'ye ait. Buna göre tutuklu ve hükümlü sayısı tam 215 bin 761 kişi. Hırsızlık, zimmete para geçirme ve benzeri suçlardan hapse giren hükümlü sayısı ise 68 bin 528 oldu. 2002 yılında cezaevine giren her 10 kişiden biri ekonomik suçlardan dolayı hapse girerken 2017 yılında bu oran her 10 kişiden üçü bu nedenle ceza aldı” ifadelerini kullandı.

 

858 KİŞİ CİNSEL SUÇTAN HÜKÜM GİYDİ

Oranları sıralamaya devam eden Mutlu, “Cinsel suçtan dolayı 2002'de bin 858 kişi hüküm giyerken bu sayı 2017’de 26 bin 539 oldu. Tam 14 kat bir artış var. Uyuşturucu madde kullanma, satma veya satın alma suçunu işleyen 3 bin 450 kişi 2002 yılında cezaevine girdi. Takvim yaprakları 2017'i gösterdiğinde ise bu sayı 22 bin 490'a yükseldi. Uyuşturucu hükümlülerinin de 7 kat artığı görülüyor. Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre; 2002 yılında 8 milyon 613 bin 759 adet icra dosyası bulunuyordu. Bu sayı Kasım 2019 itibariyle 21 milyonu aşmış durumda. Bu sorunların dününü ve bugününü gözden geçirdiğimizde karşımıza kocaman bir neden bu artış? sorusu çıkıyor. Bizce en başta toplumu oluşturan ailelerin ve bu ailede yetişen bireylerin ahlaklı olması gerekir. Toplumun yönetildiği siyasal sistem ve aynı zamanda ekonomik sistemin de ahlaklı olması gerekir” açıklamasında bulundu.

 

GENETİK KODUMUZA İŞLENMİŞ

“Türkiye’de maalesef bir ahlak sorunu var” diyen Mutlu, ”Yine maalesef bu ‘ahlaksızlık’ olgusu kültürel, sosyal ve ekonomik yapının bir parçası haline gelmiş; bir nevi genetik kodumuza işlenmiş durumdadır. Kopya çekmek, rüşvet vermek, yalan söylemek ve vergi kaçırmak gibi ahlak kuralları ile bağdaştırılamayan eylemler hep affedildi; önemsizleştirildi. Bu ülkede kumar hala devlet eliyle oynatılmaktadır. Kumar dememek için şans oyunu deniyor. Aslında portresi on milyarlarca dolar olan bir kumar değil mi söz konusu olan? Doğrusu milli piyango değil, milli kumar olması gerekir. Toto, loto, şans topu, bahis, iddia, kazı-kazan, at yarışları, paralı yarışma programları, devasa bir kumar sektörüdür. Ahlâkı en çok ve en hızlı erozyona uğratan pis bir sektördür. Çalışmadan, bir emek harcamadan da 'kazanılabildiği' bilincinin yerleşmesini sağlar” şeklinde konuştu.

 

AHLAKLI TOPLUM İÇİN GAYRET ETMEKTE

Mutlu sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: ”İşsizlik oranları azalmış, üreten ve ekonomik refaha ulaşmış toplumlarda suç oranlarının azaldığını görmekteyiz. Ülkemizde israf ve yolsuzluğun önlenmesi gibi birçok olguda başarı sağlanması halinde sadece 2019 yılı için bütçe açığı olan 123 milyar TL’nin vatandaşa dönmesi sağlanabilirdi. İmam-Hatip Okulları 17 Yıl önce toplam okul sayısı 536, öğrenci sayısı ise 64.534 iken 2019 Öğretim yılında okul sayısı 5140’e, öğrenci sayısı ise 1.350.611’e çıkmıştır. Bugün ayrıca 105 İlahiyat Fakültesi, iktidar tarafından bir şekilde finanse edilen yüzlerce Vakıf, binlerce Dernek ahlaklı bir toplum yetiştirme adına gayret etmektedir. Diyanete bu yıl ayrılan bütçe de 11,5 milyar Türk lirasıdır.

 

OKULLARIN İSMİ DEĞİŞTİRİLİYOR

Peki neden bunlar çözüm olmuyor. Çünkü okulların ismini değiştirerek mütedeyyin insanlardan oy devşirmek ve iktidarını devam ettirebilmek niyetiyle değil okullarımızın muhtevasını ve uygulamasını değiştirebilmek ve bundan tek karşılık olarak da temiz toplum, ahlaklı bir nesil beklentisi olmalıdır. Yani işin bereketi niyetinizin ne olduğunda yatar. Tarihte devletlerin yıkılmasının ana nedenlerinden biri ahlaki eğitim sistemlerinin çökmüş olmasıdır. Bir ülkede iki şey olmazsa olmaz. Biri ahlak temelli eğitim sistemi, diğeri adaletin tesis edilmesidir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum